Biblia Góralska

Biblia zawiera 1456 stron,
z których 360 stanowią komentarze Jana Pawła II.
Całość uzupełniają 83 ryciny biblijne Gustave’a Doré
oraz średniowieczne, kolorowe mapy świata i Ziemi Świętej.
Patronat honorowy – Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.
Biblia Góralska     Mądrość chodzi pomiędzy chałupami. Zajrzy oknym do izby, stanie cicho w progu, casym na ramieniu siednie. I tak se ceko. Ceko, cobyś jom do środka zaprosił. I cy Ty jom zaprosis? Cy powieś do niej: „Siadoj i dej mi dobrom rade, a bedem cie słuchoł”? (ks. Józef Tischner, Boski Młyn, Oficyna Podhalańska, Kraków 1992) - te słowa wybitnego kapłana z Łopusznej przywołał we wstępie do specjalnego wydania Biblii z komentarzami Jana Pawła II kustosz ludźmierskiego sanktuarium, śp. ks. Tadeusz Juchas. A zaraz potem zapytał: Oto otrzymujemy Biblię – Księgę Mądrości. (…) Zaprosisz ją, by ci doradziła? Czy dasz jej gościnę? Usiądziesz z nią, by jej słuchać?
     Trzech wielkich górali: Jan Paweł II, ks. Józef Tischner i ks. Tadeusz Juchas. Jakże różnorodni i wybitni w swych uzdolnieniach, a jakże podobni w umiłowaniu Polski, Gaździny Podhala i Słowa Bożego.
     Krakowskie Wydawnictwo M oddaje w ręce górali Pismo Święte, które w szczególny sposób powinno być im bliskie - Biblia z komentarzami Jana Pawła II i archiwalnymi przemówieniami skierowanymi specjalnie do mieszkańców Podhala, wygłoszonymi podczas pielgrzymek do Zakopanego, Nowego Targu i Ludźmierza oraz w trakcie audiencji w Rzymie. Pismo Święte nawet zewnętrznie przynależy do góralskiego świata symboli i wrażliwości na piękno. Jego złoconą oprawę stanowią bowiem odrzwia góralskiej chaty, na progu której stoi Ludźmierska Pani, Gaździna Podhala, ta, która Odwieczną Mądrość nosiła w swoim łonie. Zaprosisz Ją, by ci doradziła? Czy dasz Jej gościnę? Usiądziesz z nią, by Jej słuchać? – chciałoby się zapytać za ks. Juchasem. W Ludźmierzu łączą się losy wielu górali, przybywają oni do swej Matki, by za Jej wstawiennictwem powierzyć Bogu losy swoje i bliskich, by doświadczyć pocieszenia i ukojenia, namacalnego spotkania ze Stwórcą. Sanktuarium jest bowiem progiem naszego prawdziwego domu, do którego zmierzamy od dnia narodzin, przedsionkiem Nieba, w którym każda łza zostanie otarta, a Bóg będzie wszystkim we wszystkich. W sanktuarium łatwiej usłyszeć głos Boga, dlatego Wydawnictwo M zdecydowało się związać wydanie Biblii z komentarzami Jana Pawła II właśnie z Ludźmierzem, miejscem tak bliskim sercu każdego górala.
     Pismo Święte to słowo skierowane przez Boga do każdego z nas, osobiście. To historia naszego życia, naszych wzlotów i upadków. Dobrze mieć w poznawaniu tej historii dobrego przewodnika, kogoś, kto ukaże nam, na co zwracać uwagę, jakie w tym poznawaniu siebie i działającego w naszym życiu Boga zadawać pytania. Kogoś, kto pomoże nam zrozumieć, kim jesteśmy zwłaszcza dla Boga i kim On jest dla nas. Jan Paweł II był niezrównanym przewodnikiem na tej drodze, jednym z najbardziej biblijnych papieży ostatnich czasów, kto wie, czy w ogóle w dziejach. Jego słowa, mające swe oparcie nie tylko w zdobytej wiedzy, ale również w doświadczeniu osobistym, także prostej i gorliwej wiary górali, zachowują niezwykłą aktualność mimo lat, które upłynęły od czasów, kiedy zostały wypowiedziane. Z tego żywego źródła warto czerpać.
     Tak wiele razy zarzucano nam, że traktujemy wiarę emocjonalnie, że nie przemienia ona naszego życia, że nie karmimy się Słowem Bożym. Jakże często słyszeliśmy, że kochamy Papieża, ale go nie słuchamy. Czy to prawda? Każdy góral zna odpowiedź na to pytanie w swoim sumieniu i nie będzie przed nią uciekał, gdyż jest człowiekiem honoru. Przyrzekaliśmy w Hołdzie Górali Polskich złożonym w Zakopanem w 1997 r.: Jak ten krzyż na Giewoncie mocno trwać w wierze i tradycji chlubnej przodków naszych, a Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego dochować. Wydawnictwo M przypomina na kartach tego specjalnego wydania Biblii ów hołd, żywiąc przekonanie, że wsłuchanie się w Słowo Boże i papieskie do niego komentarze będzie najlepszą drogą do wypełnienia owego przyrzeczenia złożonego niemal 20 lat temu. Oby tak się stało.
Czytelnia: