Historyczna prawda i teologiczna medytacja Benedykta XVI o narodzeniu Jezusa

Benedykt XVI zamyka swój cykl książek o postaci i przesłaniu Jezusa. Tym razem Papież opowiada o najbardziej tajemniczym i najmniej znanym okresie Jego życia: narodzeniu i dzieciństwie. Pokazuje Jezusa, który przychodzi na świat w konkretnym miejscu, czasie i rodzinie. Stara się też odpowiedzieć na pytanie: co narodzenie Jezusa oznacza dla mnie?

Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo jest zapisem rozmyślań Benedykta XVI. To przejmująca medytacja kapłana i efekt osobistego odkrywania tajemnicy Wcielenia.

W tej książce usiłowałem nawiązywać dialog z tekstami Ewangelii. Jestem przy tym świadom, że ta rozmowa, w której zazębiają się ze sobą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, nigdy nie może się zakończyć oraz że żadna interpretacja nie dorówna wielkością tekstowi biblijnemu. Mam nadzieję, że mimo swych ograniczeń ta mała książka może dopomóc wielu osobom na ich drodze do Jezusa i z Jezusem.
fragment Wstępu
Papież Benedykt XVI zamyka swój cykl o Jezusie w sposób zaskakujący – wracając do Jego dzieciństwa. Jednak lektura tej książki szybko ujawnia głęboki sens takiego zamysłu. Dopiero w kontekście śmierci i zmartwychwstania Jezusa wydarzenia z początków Jego życia stają się w pełni zrozumiałe. Papież omawia je szczegółowo i głęboko, a zarazem w sposób bardzo prosty i bezpośredni, jakby siedział z nami przy świątecznym stole. Uświadamiamy sobie, że tak naprawdę niewiele z nich rozumiemy, choć co roku do nich wracamy. Benedykt XVI chce nam przypomnieć, jak wstrząsające i niezwykłe jest przesłanie Ewangelii, choć zaczyna się od bezbronnego Dziecka.
Elżbieta Kot
Czytelnia: