Odkryj kawałek własnego Rzymu

     Twój urlop trwa średnio dwa tygodnie. Chyba, że jesteś nauczycielem, to masz do dyspozycji prawie dwa miesiące. Ten upragniony czas planujesz z dużym wyprzedzeniem. Chcesz, aby wszystko się udało. Szukasz zakwaterowania, transportu, wyżywienia – wszystko w przystępnej cenie. Częściowym gwarantem udanej podróży jest biuro turystyczne. W natłoku spraw do załatwienia nie zapomnij o najważniejszym. Przygotuj się do tej podróży. Przeczytaj o kraju, do którego się udajesz, o mieście które będziesz zwiedzał.
     Jeśli wyjedziesz “surowy”, to wrócisz “ugotowany” ilością wrażeń. W głowie będziesz miał groch z kapustą, w aparacie mnóstwo zdjęć, które omówisz z perspektywy zrobionych zakupów. Taka podróż nie wzbogaci twojej wiedzy, nie pozwoli Ci odpocząć. Jedyne czego możesz być pewny, to pusty portfel. Chyba nie o to Ci chodzi?
     Wszystkim wybierającym się do Rzymu, polecam przewodnik “Muszę i Rzym zobaczyć” Bożeny Fabiani. Jego lektura przed podróżą jest niezbędna a stała obecność w czasie zwiedzania zalecana. Książka nie jest opracowaniem naukowym, choć zawiera informacje encyklopedyczne. Rozdział o epitafiach z katakumb czy szczegółowa biografia Michała Anioła i Caravaggio dodatkowo wzbogacają przewodnik. Publikacja swoją lekką formę zawdzięcza wplecionym ciekawostkom, legendom oraz osobistym przemyśleniom autorki i dygresjom, zawierającym skojarzenia z Polską.
     W przewodniku można wyodrębnić trzy części. W pierwszej zatytułowanej “Wędrówki po mieście” zaprezentowane zostały najciekawsze place, zakątki, te wszystkim znane i te przez wielu zapomniane, przytoczone historie obelisków (tak charakterystycznych dla Rzymu). Autorka prowadzi czytelnika śladami pierwszych apostołów, prezentuje początki architektury chrześcijańskiej oraz zagłębia się w historię niesamowitych katakumb.
     W drugiej części Bożena Fabiani zabiera czytelnika na spotkanie z dwoma wielkimi artystami: Michałem Aniołem Buonarrottim i Caravaggio. Prócz informacji biograficznych, szczegółowo omówiona została ich twórczość. Pokrótce Caravaggio to malarz i awanturnik, Michał Anioł - wielki malarz, rzeźbiarz, architekt i urbanista oraz samotnik.
     Trzecia część ukazuje Rzym jako miasto pełne skarbów. Wśród których znajdują się niesamowite epitafia – napisy wyryte na płytach nagrobnych, ujmujące swym urokiem mozaiki oraz bogate legendy o świętych Cecylii, Agnieszce czy Katarzynie.
     Autentyczne zafascynowanie autorki Wiecznym miastem, rozbudza wyobraźnię i wzmaga pragnienie ujrzenia go na własne oczy.
     Zachęcam, aby z filiżanką włoskiego cappucino i książką Bożeny Fabiani pod pachą, kontemplować wspaniałą architekturę i sztukę Rzymu.
Sylwia Jabs
Czytelnia: