Różaniec - kwiecień 2011 - Szanuj bliźniego swego

     W kwietniowym numerze miesięcznika „Różaniec” zastanawiamy się nad istotą i potrzebą szacunku w życiu chrześcijan. Mając w pamięci słowa Jana Pawła II „Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje. Bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twoje brata”, podpowiadamy, jak uczyć się szacunku i jak o niego dbać. Poruszamy także problem szacunku dla sacrum, znaczenia świętych miejsc i przedmiotów. Wyjaśniamy, co znaczy szanować myślą, słowem i uczynkiem.
     „Współczesna kultura zachodnioeuropejska stała się szczególną przestrzenią deptania tego, co święte. Wojującym ateistom udaje się bezkarnie profanować wartości drogie chrześcijanom. Czy mamy dać się zastraszyć, pozwolić obrażać nasze uczucia religijne i zniszczyć przejawy szacunku dla sacrum?”. Odpowiedzi na te pytania szuka ks. Zbigniew Sobolewski w artykule „Oddać Bogu to, co Mu się należy”.
     Czas Wielkiego Postu to szczególny okres, w którym podejmujemy liczne wyrzeczenia i postanowienia pracy nad sobą. Bez łaski uświęcającej nie jesteśmy w stanie wprowadzić ich w życie. Rzetelny rachunek sumienia to początek dobrej spowiedzi. Nie jest łatwo go przeprowadzić, ale warto podjąć taki wysiłek, by spowiedź święta stała się spotkaniem z Miłosiernym Ojcem i była umocnieniem w dobrych postanowieniach. Ks. Mariusz Pohl podpowiada, w jaki sposób to uczynić i o czym pamiętać, w czasie przygotowania do sakramentu pokuty i pojednania.
     Triduum Sacrum to najważniejszy czas w roku liturgicznym. Ks. bp Józef Zawitkowski pisze, czym dla niego są te trzy dni święte, o czym przypominają i dlaczego warto zrobić wszystko, by nie zmarnować czasu Wielkiego Tygodnia.
     „Azerbejdżan, mimo bogactwa złóż ropy naftowej, jest krajem, w którym ubóstwo widoczne jest na każdym kroku. Nic dziwnego, że znalazły się tam Siostry Misjonarki Miłości”. O realiach ich życia i posłudze wśród najbiedniejszych opowiada ks. Tomasz Bieliński.
     W kwietniowym numerze również rozważania różańcowe, komentarze do Słowa Bożego na każdy dzień miesiąca, konspekt spotkania kółka różańcowego – tym razem poszerzony o komentarze ks. Bogdana Michalskiego do Papieskich Intencji Apostolstwa Modlitwy – i konferencja formacyjna ks. Jacka Kucharskiego.

     Zapraszamy do lektury pisma, a także do odwiedzania naszej strony internetowej: www.rozaniec.eu. Miesięcznik można nabyć w sklepach sieci EMPiK i księgarniach katolickich lub zaprenumerować w Wydawnictwie Sióstr Loretanek: Warszawa, ul. Żeligowskiego 16/20; tel. (22) 673 58 39; e-mail: prenumerata@loretanki.pl; www.loretanki.pl.

Czytelnia: