Różaniec - lipiec/sierpień 2011 - Zanim podejmiesz dialog

     Dlaczego dialog jest sztuką trudną, ale niezwykle cenną? Do czego prowadzi brak rozmowy z Bogiem i z drugim człowiekiem? O jakich zasadach trzeba pamiętać, gdy podejmuje się dialog? W wakacyjnym numerze „Różańca” próbujemy znaleźć odpowiedź na te i inne pytania nurtujące naszych Czytelników.
     „Włoski polityk Rocco Buttiglione opowiada, jak to kiedyś zgubił się w papieskim pałacu Castel Gandolfo. Krążył długo po korytarzach, gdy otworzył kolejne drzwi, zobaczył pomieszczenie gospodarcze ze szczotkami, wiadrami, wazonami, pośrodku zaś niego klęczał Papież cały zatopiony w modlitwie”. Tą sceną z filmu Pielgrzym miłości rozpoczyna swoje zamyślenie ks. Wojciech Przybylski, który pisze o tym, dlaczego warto każdego dnia rozmawiać z Bogiem i z drugim człowiekiem.
     Monika i Marcin Gajdowie, rodzice czwórki dzieci, psychoterapeuci prowadzący od wielu lat rekolekcje, konferencje i warsztaty terapeutyczne, opowiadają, jakie warunki muszą być spełnione, żeby zaistniał dialog, jak uczyć dziecko dialogu. Mówią także o tym, co najbardziej przeszkadza w komunikacji z drugim człowiekiem.
     Wakacje są czasem wzmożonego działania sekt. Hanna Karp wyjaśnia, w jaki sposób odbywają się wakacyjne łowy i co skłania młodych ludzi do opuszczania domów i przyłączania się do nowo poznanych grup.
     Ks. Mariusz Pohl pisze o małżeństwie, czyli o sakramencie wspólnego życia. „Materią i tworzywem małżeństwa są osoby małżonków i ich wspólne życie. Uświęcone w małżeństwie jest więc właściwie wszystko: począwszy od współżycia, a skończywszy na wychowaniu dzieci, robieniu zakupów”. Wakacje to doskonały czas dla małżeństwa i dla rodziny, to także świetna okazja, by uświadomić sobie, jak wielkim darem jest dla człowieka ten sakrament.
     W najnowszym numerze również rozważania różańcowe, komentarze do Słowa Bożego na lipiec i sierpień, konspekty spotkania kółka różańcowego poszerzone o komentarze ks. Bogdana Michalskiego do Papieskich Intencji Apostolstwa Modlitwy, a także konferencja formacyjna o. Marka Wódki OFMConv.

     Zapraszamy do lektury pisma, a także do odwiedzania naszej strony internetowej: www.rozaniec.eu. Miesięcznik można nabyć w sklepach sieci EMPiK i księgarniach katolickich lub zaprenumerować w Wydawnictwie Sióstr Loretanek: Warszawa, ul. Żeligowskiego 16/20; tel. (22) 673 58 39; e-mail: prenumerata@loretanki.pl; www.loretanki.pl.

Czytelnia: