Różaniec - luty 2011 - Wartość cierpienia

     Cierpienie jest trudnym, choć nieodłącznym elementem naszego życia. Ciężko je oswoić i zaakceptować. Nabiera jednak wartości, gdy jest przeżywane z wiarą, że Ten, który ukochał nas po sam krzyż, współcierpi razem z nami. W lutowym numerze „Różańca” pochylamy się nad wartością cierpienia i przedstawiamy świadectwa osób, które zostały dotknięte cierpieniem.
     – „Janek poznał Agnieszkę, gdy przebywał w Polsce, zatrudniony do szkolenia młodych pilotów. Kiedy po kilku miesiącach brali ślub, wiedział, że jej choroba jest nieuleczalna”. Świadectwo ich miłości, silniejszej niż fizyczne cierpienie, możemy przeczytać w artykule ks. Tomasz Bielińskiego.
     Dr Kazimierz Szałata, filozof i etyk, opowiadając o swojej córce, która doskonale potrafiła radzić sobie z chorobą i własnymi ograniczeniami, stara się odpowiedzieć na pytanie: Czy cierpienie ma sens? Podkreśla, że „każde spotkanie z człowiekiem, zwłaszcza cierpiącym na skutek choroby, głodu, wyrzucenia na margines życia społecznego, to wielka lekcja antropologii”.
     – „Łączność z Bogiem jest dla mnie siłą, daje mi nadzieję i wiem, że kiedy moje cierpienia fizyczne i udręczenia psychiczne łączę z Męką Jezusa, stają się zbawienne i mogą być pomocą dla wielu grzeszników”. Tak o swojej codzienności opowiada Ania z Kałkowa, która w czasie wypadku samochodowego doznała silnego urazu głowy i ogólnego uszkodzenia całego ciała.
     Małżeństwo, żyjące blisko Boga opowiada o trudach i cierpieniach, jakim Pan doświadczał ich rodzinę, a także o tym, jak wiele dobra i mądrości nauczyli się w tym czasie próby.
     W najnowszym „Różańcu” chcemy także przybliżyć naszym Czytelnikom znaczenie sakramentu namaszczenia chorych, by nie kojarzył się tylko z ostatnią posługą kapłana wobec cierpiącego, ale z obecnością Jezusa Chrystusa przychodzącego z darem umocnienia i przebaczenia w czasie choroby.
     W lutowym numerze również rozważania różańcowe, komentarze do Słowa Bożego na każdy dzień miesiąca, konspekt spotkania kółka różańcowego i konferencja formacyjna ks. Jacka Kucharskiego o miłosiernym Samarytaninie.

     Zapraszamy do lektury pisma, a także do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.rozaniec.eu. Miesięcznik można nabyć w sklepach sieci EMPiK i księgarniach katolickich lub zaprenumerować w Wydawnictwie Sióstr Loretanek: Warszawa, ul. Żeligowskiego 16/20; tel. (22) 673 58 39; e-mail: prenumerata@loretanki.pl; www.loretanki.pl.

Czytelnia: