Szansa czy pułapka?

     Czym jest in vitro z medycznego punktu widzenia? Jakie korzyści, a jakie szkody są z nim związane? Na ten temat rozmawiali uczestnicy kolejnego spotkania z cyklu „Twój czas, Twój wybór”, zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej, 14 kwietnia 2011 roku w Domu Studenta Pallotti-Hostel.
     Spotkanie miało charakter warsztatów, uczestnicy nie tylko słuchali, ale też odpowiadali na pytania w formie quizu i dzielili się swoimi poglądami. W oparciu o przekazaną im wiedzę naukową sami starali się sobie odpowiedzieć na tytułowe pytanie: czy in vitro jest szansą, czy pułapką?
     Dyskutowano m.in. o problemach etycznych: kiedy zaczyna się ludzkie życie i czy można powiedzieć, że zarodki są mniej ważne niż dziecko, które przyjdzie na świat. „Powstałe w wyniku procedury zarodki nie maja równej szansy na rozwój. Selekcja na podstawie oceny morfologicznej pozwala embriologom na decyzję odnośnie transferu części z nich”- powiedziała lek. Ewa Maria Prokop.
     Została też poruszona inna ważna kwestia: sztuczne zapłodnienie nie jest metodą leczenia. „Zapłodnienie poza ustrojowe nie jest metodą leczenia nie płodności. W klinikach in vitro cykl stymulacji owulacji stosuje się często już na drugiej wizycie bez przeprowadzenia dokładnej diagnostyki” - podkreśliła prowadząca.
     Jedną z metod, dzięki której można wyleczyć niepłodność, jest naprotechnologia. Właśnie jej zostanie poświęcone kolejne spotkanie z cyklu, które odbędzie się 12 maja o godz. 19.30.
Hanna Dębska
Czytelnia: