Wyzwalają najpiękniejsze emocje

„Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi” – tak zaczął się koncert, na który wybrałam się w chłodny, styczniowy wieczór. Wśród wieczornej ciszy rozbrzmiały najpopularniejsze kolędy w nietuzinkowej aranżacji. Dla tych, którzy chcą na dłużej zapamiętać to wydarzenie oraz tych, którzy nie mogli przybyć – jest płyta, a dochód z jej sprzedaży wspomoże duszpasterstwo prowadzone przez braci.
     „Dzisiaj w Betlejem – franciszkanie i przyjaciele” to niezwykły koncert i niezwykła płyta. Krużganki franciszkańskiego klasztoru w Krakowie były wypełnione po brzegi, koncert prowadziła Lidia Jazgar, wokalistka zespołu Galicja. Z franciszkanami wystąpili również goszczący na płycie: Basia Stępniak-Wilk, Karolina Ruchlewicz, kwartet smyczkowy św. Franciszka, muzycy Choice Worship, chór Voce Angeli pod dyrekcją Piotra Pałki.
     Głównym pomysłodawcą projektu jest brat Piotr Dąbek, który zdradził kulisy jego powstania. „Z braćmi już parę lat temu, kiedy byliśmy w seminaryjnym zespole Fioretti, postanowiliśmy w odświeżonych, fajnych aranżach nagrać kolędy. Wydaliśmy inne płyty, ale kolęd nam się jednak nie udało. Po paru latach od wyjścia z seminarium pomyśleliśmy, dlaczego by nie odświeżyć najpiękniejszych polskich kolęd i dlaczego by nie zaprosić do tego nagrania i kolędowania jeszcze innych osób. Od października 2013 r. rozpoczęliśmy pracę nad zarejestrowaniem kolędowego projektu”.
     Aranżacje wyzwalają najpiękniejsze emocje – radości, braterstwa, miłości. Słuchając tych kolęd, można poczuć się jak w domu, wśród sióstr i braci, którzy razem udają się do żłóbka, aby przywitać Nowonarodzonego.
     „Muzyka jest pięknym i błogosławionym środkiem, dzięki któremu możemy głosić Dobrą Nowinę o Jezusie, który nas zbawił – mówi brat Piotr. Jako franciszkanie, tak jak św. Franciszek, chcemy z radością objawiać światu, że Jezus się narodził, że żyje i że możemy za Nim iść. Pragniemy głosić, że niebo jest otwarte dla nas, że warto przyjąć Nowonarodzonego do swego serca i ogłosić Go Panem i Zbawicielem swojego życia. Dobrze jest, aby prosić o Jego Ducha, aby nas prowadził, abyśmy mogli odkryć, kim On jest i kim jest Ojciec. Muzyka i tekst jest tylko środkiem, by uwielbiać Boga i zaprosić też innych, aby Boże Królestwo objawiło się w naszym życiu, w naszych rodzinach – królestwo łaski, miłości, piękna, pokoju, dobra”.
     Kolędy franciszkanów to utwory pełne pozytywnej mocy – dynamiczne i radosne, a jednocześnie poruszające najgłębsze struny duszy. Na płycie znajduje się 10 utworów, a ponadto bonus video: spot franciszkański „Musisz Go poznać” oraz teledysk „Dzisiaj w Betlejem”. Płytę można kupić poprzez stronę Franciszek.pl. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczony na duszpasterstwo powołaniowe, dofinansowanie prowadzonych rekolekcji. Warto posłuchać franciszkanów!
Monika Maśnik
Czytelnia: