Narzeczeństwo - jak długo?

Ile czasu powinien trwać okres narzeczeństwa? Kiedy staram się porozmawiać z nim o małżeństwie i ustalić jakąś konkretną datę, wymyka się jak piskorz.

     Nie upieczesz pieczeni bez ognia. Nie można żyć niejasnymi obietnicami, niepokojem oczekiwania i samym wrażeniem, że się kocha.
     Niestety dzisiejsza sytuacja społeczna, odmienna od tej z jaką mieliśmy do czynienia kilkadziesiąt lat temu, narzuca konieczność pracy obojgu małżonkom. Wydłuża to tak bardzo okres narzeczeństwa, że często kończy ono się fiaskiem.
     Kiedy jedno albo oboje narzeczonych nie chce ustalić konkretnej daty, to lepiej aby powrócili do stanu wolnego między innymi z tego względu, żeby nie tracić innych, bardziej korzystnych możliwości.
     Niewątpliwie, życie narzuca dzisiaj wiele ograniczeń i nawet "małe mieszkanko na Mariensztacie" staje się dla wielu nieosiągalnym marzeniem. Przypomnijmy jednak mądre przysłowie, że: "pieniądze szczęścia nie dają". Nie można chcieć wszystkiego od razu, także dlatego, że jedną z największych radości jest wspólne stopniowe budowanie własnego domu. Samochód, zamrażarka czy telewizor... absolutnie nie warunkują szczęścia dwojga młodych małżonków. Im więcej kosztuje osiągnięcie danego celu, im więcej wyrzeczeń i wysiłku on wymaga, tym większa jest radość z realizacji zamierzeń. Uczy nas tego sama natura: ptaki budują swe gniazda wspólnie: jedna maleńka słomka po drugiej.

Antonio M. Alessi: Narzeczeni i niepewność
Miłość: