Ojca Leona słów kilka... Śmierć - czy jest się czego bać?

Ci, którzy zaglądają na nasz portal, zwykle wyznają wiarę chrześcijańską i podzielają pogląd, że po śmierci człowiek może otrzymać wieczną nagrodę; że spotka się z Bogiem – a jeśli dążył do jedności z Nim przez całe swe życie, może spodziewać się radosnego spotkania. Kościół modli się za zmarłych i głosi naukę, że tu na ziemi życie nie osiąga swojej pełni. Dopiero po śmierci możemy tej pełni dostąpić we wspólnocie z Trójcą Świętą.

Wszystko pięknie, ale jednak już samo słowo „śmierć” brzmi dość niepokojąco… Czy ci, którzy mają nadzieję na zbawienie, nie boją się śmierci? Czy są zupełnie niewzruszeni? Chyba nie całkiem. Co więcej, obawa przed umieraniem wiąże się z wieloma czynnikami – bo odchodząc z tego świata zostawiamy swoich bliskich, nie wiemy, co z nimi będzie. Stajemy też na progu nieznanego – nie możemy sobie nawet wyobrazić, na jaką ścieżkę wstępujemy. A co, jeśli to ci inni mają rację i tam nic nie ma?...

Ten temat podejmuje w dzisiejszym odcinku „Ojca Leona słów kilka” dobrze Wam znany tyniecki benedyktyn. Ojciec Knabit przyznaje, że śmierć to trudne zagadnienie. Nie można wykorzenić lęku przed nią klepaniem po ramieniu lub jałowym pocieszaniem; „trochę za płytko to wszystko wygląda…”, konkluduje nasz mnich.

Wobec tajemnicy śmierci ojciec Leon przywołuje przykład dla chrześcijan szczególnie ważny – przypomina, jak nasz Zbawiciel stanął wobec groźby śmierci w Ogrodzie Oliwnym. Jego refleksja ewangeliczna, szczególnie cenna, wzbogacona jest o głębokie doświadczenie i własny punkt widzenia. Zapraszamy Was dziś do wysłuchania mnicha z wieloletnim stażem, żyjącego według Reguły, która każe „śmierć mieć codziennie przed oczyma”. Ojciec Leon Knabit nie boi się trudnego tematu umierania (czego dowodem jest marcowa premiera wywiadu-rzeki Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko) – a czy boi się samego umierania?...

O tym i o innych sprawach dowiecie się z naszego klipu. Zachęcamy do obejrzenia – i do śledzenia aktywności ojca Leona w mediach społecznościowych.

Wideo religijne - filmy, piosenki i komentarze religijne, jak również porcja dobrej rozrywki: