Smutek - C.S. Lewis

Smutek - C.S. Lewis„Smutek” C.S. Lewisa jest wyjątkową książką, która łączy w sobie cechy dziennika intymnego i eseju o miłości, śmierci i cierpieniu. To także osobista teodycea Lewisa, który idąc w ślady filozofów, podejmuje temat nurtującej ludzkość sprzeczności pomiędzy cierpieniem człowieka a dobrocią Boga. Słynny pisarz, autor cyklu Opowieści z Narnii, napisał ją po śmierci ukochanej żony, Joy Gresham, która umarła po dwóch i pół roku walki z rakiem. Tekst ten jest z jednej strony świadectwem wielkiej małżeńskiej miłości, z drugiej wiary, która wystawiona na próbę, potrafi jednak jej sprostać.

Pisarz rozpoczął pracę nad „Smutkiem” jako swego rodzaju terapię. Zapisywał przebieg kolejnych dni po śmierci ukochanej kobiety. Tekst to pożegnanie z nią, opowieść o wyobcowaniu w środowisku przyjaciół, przygotowanie na własną śmierć, rozpaczliwa próba zaakceptowania Boskich wyroków. Autor stawia czytelnika przed najważniejszymi pytaniami w życiu: konfrontuje go z cierpieniem po utracie ukochanej osoby, z doświadczeniem śmierci, zwątpieniem. Jest to jednocześnie książka, która unika prostych odpowiedzi, będąc jednocześnie świadectwem głębokiego zaangażowania religijnego.

To pod wieloma względami książka terapeutyczna dla ludzi przeżywających żałobę. Tekst, w którym można odnaleźć własny ból i stratę, ale także znaleźć pocieszenie. To również obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów C.S. Lewisa, w której pisarz jawi się nie tylko jako twórca fantastycznego świata Narnii, ale także pisarz chrześcijański, głęboko zaangażowany w problemy wiary.

Czytelnia: