Sztuka uczenia się

Jorg Knoblauch
"Sztuka uczenia się"
     Czy znasz metodę ZZZ: zakuć, zdać, zapomnieć? Na pewno. Chociaż może dopiero teraz dowiedziałeś się, że twoje działania mają swój skrót. A co powiesz na drobną modyfikację? PPLPP: przegląd, pytanie, lektura, przyswajanie, powtarzanie.
     Brzmi groźnie. A czy jest skomplikowane? Tylko dla niewtajemniczonych.

     Książka Jorga Knoblaucha jest zbiorem technik skutecznej nauki. Badania przeprowadzone w najróżniejszych szkołach i uczelniach niezbicie wykazują, że osoby stosujące sposoby uczenia się (zwane strategiami) osiągają wyższe średnie wkładając w to mniej pracy niż ich koledzy nie znający tych technik.
     Nie chodzi o to ile się uczysz, ale jak. Nie liczy się czas nauki, ale jakość czasu nauki. Wszystkie przedstawione tu techniki to owoc kilkunastu lat doświadczeń. Nie ma tu sztucznych teorii. Czysta praktyka, przejrzystość i łatwość zastosowania to bardzo mocne atuty tej niezwykle przydatnej książki.
     Poradnik skierowany jest do osób, które chcą poprawić efektywność uczenia się i wykorzystywania potrzebnej wiedzy, osiągając przy tym lepsze wyniki. Nie należy do grupy podręczników, których przydatność kończy się wraz z rokiem szkolnym. Jego największą zaletą jest pomoc w zdobyciu umiejętności samoorganizacji, której często brakuje nie tylko nastolatkom, ale również ludziom dorosłym.
     To książka zupełnie wyjątkowa. Oprócz krótkich, treściwych rozdziałów, zawiera „uśmiechnięte” komentarze graficzne oraz miejsce na notatki po każdym rozdziale!

Sylwia Jabs
www.vocatio.com.pl
Czytelnia: