Walka postu z karnawałem

Walka postu z karnawałemW miesięczniku „Różaniec”.
Temat marcowego numeru: Walka postu z karnawałem. Przeczytasz w nim:

- Przyjemność, zadowolenie to wrażenia, do których dąży współczesny człowiek. Same w sobie dobre mogą stać się zagrożeniem, jeśli uczynimy je celem i nie postawimy sobie granic w ich zaspokajaniu. Dla naszego dobra Boża mądrość na wszystko wyznaczyła czas oraz miejsce. Wcielenie Syna Bożego ukazuje, jak należy przeżyć rzeczywistość ziemską. Pan Jezus zapowiada, że przyjdzie czas kiedy należy pościć, gdy zabiorą Pana Młodego.
Na początku marca wejdziemy w okres Wielkiego Postu. Być może dla wielu osób czas ten niewiele będzie się różnił się od innych dni roku. Czy znany obraz z XVI w Pietera Bruegla Walka karnawału z postem był ilustracją tylko społeczeństwa renesansu? Czy jest wizją zewnętrznej czy wewnętrznej rzeczywistości? Numer marcowy miesięcznika „Różaniec” podejmuje próbę odpowiedzi na to pytanie.
Krzyż nierozerwalnie złączony zwłaszcza z Wielkim Postem jest przesłaniem, przed którym mamy się zatrzymać i w który mamy się wsłuchać. Podobny przekaz mają nabożeństwa pasyjne, w których orędzie ewangeliczne odnajdujemy w języku emocji – o czym przekonuje jeden z autorów. W tekście pod tytułem „Walka z pokusami” nawiązującym do kuszenia Chrystusa na pustyni poznajemy „obszary, na których wszyscy doświadczamy kuszenia”. Kolejny autor podejmuje niepopularny temat postu, różnego od diet i innych wymyślnych sposobów, których intencją jest sam człowiek, a nie nadprzyrodzony cel. To odważne obnażenie subtelnych różnic, które manipulują naszą religijnością.

A także:
- Jałmużna musi boleć.
- W obronie najsłabszych.

Miesięcznik dostępny jest w Wydawnictwie Sióstr Loretanek,
tel. 22/ 673 58 39 lub na www.rozaniec.eu. Nowość: zamów e-wydanie Różańca na www.sklep.loretanki.pl

Czytelnia: