Satysfakcja

Ukażesz mi ścieżkę życia, pełnię radości u Ciebie. (Ps 16, 11)
      Satysfakcja gwarantowana - obiecują reklamy nowych samochodów, napojów chłodzących, albo organizatorzy podróży do egzotycznych kurortów. Reklamowym obietnicom spełnienia nadziei i snów nie ma końca. Czy Ty osobiście znasz wielu ludzi prawdziwie zadowolonych z życia?
Czy naszej kulturze nadałbyś miano: "satysfakcjonująca"?
     Jeśli odpowiedziałeś przecząco, to nie jesteś w tym odosobniony. Max Lucado - pisarz - myśli podobnie. Powiedział: "Brakuje nam jednej rzeczy. Brakuje nam zadowolenia."
     Po świątecznym obiedzie oznajmiamy: "No, jestem najedzony." W rzeczywistości oznacza to prawdopodobnie coś więcej, niż tylko zaspokojenie głodu. Lecz jeszcze przed końcem transmisji meczu piłki nożnej, rozgrywanego tego samego dnia, zjawiamy się ponownie w kuchni, wygrzebując z lodówki resztki obiadu. Przez lata planujemy i oszczędzamy na "super - wakacje". Wyruszamy do naszej krainy spełnionych marzeń, folgując sobie w rozrywce, jedzeniu i kaprysach, a za dwa tygodnie powracamy do domu ze wspaniałymi wspomnieniami. To mogły być satysfakcjonujące dwa tygodnie lecz czy czujemy się nadal zadowoleni, kiedy wakacje się kończą? Być może trudziłeś się, by wybudować wymarzony dom - miejsce, którego jesteś królem i gdzie władasz każdym dostępnym Ci zbytkiem i elementem wygody. Czy to prawdziwie zaspakaja Twe najgłębsze pragnienia?
     Satysfakcja jest czymś, co trudno osiągnąć. Wymyka nam się z rąk. Każdego dnia wielokrotnie słyszymy obietnice spełnienia, lecz obietnice owe pozostają pustymi słowami za każdym razem, kiedy próbujemy ich "zasmakować". Nie istnieje na tej ziemi nic takiego, co spełniłoby nasze najskrytsze tęsknoty.
     W książce "Po prostu chrześcijaństwo" C.S. Lewis napisał: "Gdybym odkrył w sobie pragnienie, którego żadne na tym świecie doświadczenie nie mogłoby zaspokoić, to najtrafniejszym wyjaśnieniem tego zjawiska byłaby myśl, że zostałem stworzony, by żyć w innym świecie." Jesteśmy stworzeni, by żyć w innym świecie - w niebie. Pragnienie szczęścia jest w nas bardzo silne. Jednakże Pismo Święte mówi nam, że tylko jedna w świecie rzecz może je zaspokoić: "Bo w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, jak też powiedzieli niektórzy z waszych poetów: Jesteśmy bowiem z Jego rodu" (Dz 17, 28).
Rozważania i opowiadania: