Biblijne czarne charaktery

O biblijnych złych córkach, wyrodnych synach, zdradliwych braciach i o tym, czego możemy się dzięki nim nauczyć…
     Bratobójca – Kain, inicjujące kazirodcze stosunki z własnym ojcem córki Lota, dążący do niczym nieograniczonej, niemal boskiej władzy Abimelek, piękna Salome, która w nagrodę za swój taniec zażądała głowy Jana Chrzciciela… Dlaczego pisać o tych potworach? – pyta we wstępie książki Biblijne czarne charaktery Thomas Craughwell. Przewrotnie postawione przez autora pytanie nie pozostaje oczywiście bez odpowiedzi. Craughwell, który nie pierwszy raz mierzy się w swoim pisarstwie z problemem grzechu, pokazuje, że błędy biblijnych bohaterów i zło, które stało się ich udziałem, mogą być dla każdego z nas źródłem głębokiej i świeżej refleksji nad człowiekiem. Losy biblijnych grzeszników skłaniają do rozważeń nad odwiecznym problemem natury ludzkiej – wyborem pomiędzy dobrem i złem.
     Biblijne czarne charaktery to kontynuacja cieszącej się wielkim zainteresowaniem czytelników książki Święci nie-święci. O nicponiach, rzezimieszkach, oszustach i wyznawcach szatana, którzy jednak zostali świętymi. Tym razem amerykański pisarz zajmuje się niezwykle barwnymi, często również mniej znanymi postaciami z Biblii, które zasłynęły rozpustą, przewrotnością i okrucieństwem.
     Thomas Craughwell w sposób niezwykle zajmujący opowiada na nowo historie często zapomnianych biblijnych postaci. Jego książka nie tylko przybliża nam bohaterów sprzed kilku tysięcy lat, ale także pokazuje jak bardzo, pomimo upływu czasu, aktualna jest dzisiaj Biblia. To książka, która w mądry i przejrzysty sposób przybliża prawdy zawarte w Piśmie Świętym, a którą czyta się momentami jak najlepszą powieść.
Thomas Craughwell
Biblijne czarne charaktery
tłum. T. Fortuna,
Wydawnictwo Esprit, Kraków 2009
Biblijne czarne charaktery
Czytelnia: