Młodych ważne sprawy

Dla młodych to ważne, kim się jest, jak się wygląda, ile się ma lajków na facebooku itd. (...) Mimo to ważne wciąż jest dążenie tam, gdzie odnajdzie się samego siebie – mówi Florian Oskwarek z zespołu Małe Ważne Sprawy. Co dzisiaj liczy się dla młodych?

Młodych ważne sprawy

     Małe Ważne Sprawy – to nazwa zespołu składającego się z czwórki przyjaciół. Są laureatami wielu konkursów i festiwali ogólnopolskich, m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki oraz festiwalu FAMA. Nie to jest dla nich najważniejsze – cenią sobie przede wszystkim , że mogą śpiewać o tym, co jest w życiu naprawdę istotne. Zespół w 2006 r. założyła Maria Krawczyk, ona też zajmuje się komponowaniem utworów do fragmentów z Pisma Świętego i poezji oraz gra na klawiszach. Dołączyli do niej: Tomek Piłat z gitarą basową, Florian Oskwarek grający na gitarze solowej i perkusjonista Marcin Polański.
     A co jest ważne dla młodych ludzi? Miłość, na pewno wiara w jakimś stopniu, też drugi człowiek: znajomości, miłości, przyjaźnie, to co dotyka wnętrza, to co się czuje – wydaje mi się, że dla młodych ludzi niezwykle ważne są emocje – mówi Marysia. Całe życie składa się z małych spraw, które są drobne, ale całościowo tworzą jego sens – zauważa Marcin.
     Dla młodych ludzi to ważne, kim się jest, jak się wygląda, ile się ma lajków na facebooku itd... Myślę, że najbardziej zależy młodemu człowiekowi na akceptacji przez społeczeństwo, stąd to kreowanie siebie na jak najlepszego, żeby nie odbiec od norm. Mimo to ważne wciąż jest dążenie tam, gdzie odnajdzie się samego siebie. Poszukiwanie i odkrywanie. A może nie tylko młodzi ludzie tak mają? A ów cel naszego poszukiwania jest po "Naszym czasie tutaj"? – mówi Florian. Wydaje mi się jednak, że młodzi ludzie są bardziej zafascynowani poszukiwaniem miejsc, w których czują się swobodnie i dobrze. Młodych ważne sprawy Dla każdego młodego człowieka bardzo ważne jest, kim chce być. Jeśli uda mu się to odkryć, jest o wiele szczęśliwszy i spokojniejszy o przyszłość.
     Czy takie priorytety były zawsze? Tomek mówi: One się chyba nie zmieniają. Były tak samo ważne parę lat temu, są teraz dalej istotne. Dla niektórych to zgłębianie religii, dla innych wspólnota ludzka i życie wśród ludzi, dla jeszcze innych będą to rzeczy materialne. To jest gdzieś to wszystko pośrodku – tak mi się wydaje – takie wybalansowanie tych wszystkich zwykłych rzeczy, które stają się w pewnym momencie po prostu niezwykłe, ponieważ są unikalne dla każdego człowieka.
     To zwyczajni, młodzi, radośni ludzie. Towarzyszy im niezwykłe poczucie humoru, o czym można przekonać się również podczas koncertów. Wszyscy pracują i mają mnóstwo innych obowiązków, zespołem zajmują się "po godzinach" – są to dla nich ważne spotkania. W poniedziałki jeżdżę czterdzieści km na próby do Krakowa, koncertów nie gramy na tyle, żeby mi się choć za paliwo wróciło. Jednak nigdy nie biorę pod uwagę tego, że mógłbym przestać... Bardzo lubię ludzi, z którymi współpracuję, zostaliśmy dobrymi przyjaciółmi. Robię to, co lubię, każdy koncert osobiście odbieram jako coś niesamowitego! Dreszcze na plecach i wiele pozytywnych emocji! Treść zawarta w tekstach to kolejna rzecz, która czyni nasz zespół niecodziennym – zwierza się Florian.
     W tym roku planują wydać swoją drugą płytę. Śpiewają dużo o Bogu i o miłości. Kiedy wykonują Psalm 139, chcieliby, żeby każdy poczuł, że jest cudem w oczach Boga, że jest wyjątkowy. O tym mówi ten psalm, że Bóg nas utkał, zanim powstaliśmy. Każdy z nas jest inny i wyjątkowy – właśnie dlatego każdy człowiek jest cudem – przyznaje Marysia.
Monika Maśnik
Czytelnia: