Miesięcznik Egzorcysta - Post

Miesięcznik Egzorcysta - Post      Postem jest także powstrzymywanie się od niepotrzebnego mówienia, słuchania, patrzenia. Jest to praktyka, która służy walce z demonami, czyli – jak mówili ojcowie pustyni – z myślami, które chcą odwieść od Bożych dróg. Post ma za zadanie uśmierzać wady – przyznają w 31 numerze Miesięcznika Egzorcysta (marzec 2015), poświęconym postowi, siostry z Zakonu Mniszek Kamedułek w Tyszowcach. W wywiadzie „Kraty wolności. Znajdujemy radość życia w Bogu już teraz!”, udzielonym ks. dr. hab. Krzysztofowi Guzowskiemu, wyznają również: klauzura jest przede wszystkim wartością duchową. Mniszki powinny zachowywać klauzurę w swym sercu, będąc rzeczywiście umarłymi dla świata w myślach, pragnieniach, sposobie życia.
      Jezus i Jego bezinteresowna miłość do każdego człowieka może uczynić cuda! Tylko On może wyprowadzić dobro z największego bagna, zawiłej sytuacji i zła. Dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych! – wyznaje w swoim świadectwie „Modlitwa za nieprzyjaciół zmienia bieg historii” Anna, która dzięki łasce Bożej i wsparciu kapłana 20 lat temu rozpoczęła modlitwę za nieprzyjaciela, i stwierdza, że modlitwa za nieprzyjaciół czyni cuda (wszystko na chwałę Bożą)!
      Czy każdy kapłan może przeprowadzić egzorcyzm? Jak przebiega ryt egzorcyzmu większego? Czym różni się diecezjalny egzorcysta od egzorcysty z ekranów kinowych? Czy diabeł ma do człowieka swobodniejszy przystęp, kiedy ten się nie modli? – na te i wiele innych pytań odpowiada w wywiadzie dr Michała Koschego „Dzięki nadziei chce się bardziej chcieć” o. dr Bogdan Kocańda OFMConv, egzorcysta, gwardian i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej. Należę do grona tych kapłanów, którzy mają olbrzymie zaplecze modlitewne wśród świeckich. Jestem świadomy, że to dzięki ich modlitwom Pan Bóg wielokrotnie ochronił mnie od niebezpieczeństw oraz wspomógł w niejednej posłudze.
      Człowiek jest niepodzielną całością, obejmującą ciało i duszę. Dusza to siła ożywiająca – jest dla ciała tym, czym sok dla drzewa. Zdrowa dusza decyduje o sile życia, a każda słabość fizyczna ma przyczynę w słabości duszy. […] Gdy ciało ma się dobrze, dusza może rozkwitać, stając się dla niego źródłem energii. Gdy duszy zabraknie energii, siła uzdrawiania, będąca miłością i życiem, może zostać podarowana człowiekowi jedynie przez Boga. – koncepcję medycyny holistycznej św. Hildegardy z Bingen przywołuje dr Alfreda Walkowska w artykule „Przepisy na zdrowie «nieuczonej» świętej”.
      Czym jest dieta Daniela? Czy rzeczywiście ma coś wspólnego z Pismem Świętym? – odpowiedzi udziela Krzysztof Kamiński w artykule zatytułowanym „Tajemnica skutecznej terapii”. Zwraca również uwagę, że jeśli procesowi oczyszczania organizmu towarzyszy pogłębione życie religijne, wraca równowaga psychiczna, nadchodzi czas refleksji nad dotychczasowym niezdrowym życiem. Bywa, że czas postu prowadzi do nawrócenia.
      Większość antynatalistów postuluje wymarcie ludzkości. Niekiedy czyni to w imię ochrony zwierząt czy roślin przed niszczycielskim człowiekiem. Apogeum antynatalizmu jest przekonanie o tym, że nie tylko ludzie, ale także wszystkie organizmy żywe nie mają prawa istnieć. Założenia nurtu myślowego zwanego antynatalizmem przytacza w artykule „Antynatalizm – przepis na samobójstwo” dr Marcin Jendrzejczak, historyk myśli politycznej, dziennikarz i publicysta współpracujący m.in. z „Polonia Christiana” i portalem Obserwatorfinansowy.pl. Podkreśla także, że głosiciele szkodliwości życia sami jakoś nie decydują się na opuszczenie tego świata, dowodząc tym samym, że życie jest jednak lepsze od śmierci.
      Ponadto w numerze m.in. o „Walce karnawału z postem” Pietera Buegla; o tym, że wielu piłkarzy, trenerów oraz kibiców wierzy w sprawczą moc gestów, np. nie golą się przed meczem lub zakładają podkoszulki na druga stronę; o tym, jak sobie poradzić z nawarstwionymi, przygniatającymi problemami życiowymi; o powstającej na Islandii świątyni poświęconej bóstwom mitologii nordyckiej, m.in. Thorowi i Odynowi; a także o grupie młodych ludzi o nazwie Holy Mary Team, której zadaniem jest trafiać z Dobrą Nowiną do młodych ludzi m.in. poprzez siec internetowa.
Czytelnia: