Telegram do młodzieży zgromadzonej na polach lednickich

Jego Ekscelencja
Abp Henryk Muszyński Metropolita Gnieźnieński

Dziś, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, jednoczę się w myślach i w modlitwie z Księdzem Arcybiskupem, Biskupami, Kapłanami i z wami, drodzy młodzi — dziewczęta i chłopcy którzy zgromadziliście się wpierw u źródeł chrzcielnych Polski — na Polach Lednickich, a potem u stóp jej pierwszego apostoła — świętego Wojciecha. Każdą i każdego z was obejmuję sercem i pozdrawiam.

Wracacie do miejsc związanych z chrztem Polski, aby odnawiać i zacieśniać tę więź z Chrystusem, która w życiu każdego i każdej z was została zadzierzgnięta w mocy Ducha Świętego podczas Chrztu świętego. Przychodzicie tu we wspomnienie Pięćdziesiątnicy, niejako powracając do pierwszego wylania Ducha w Wieczerniku i do tego, które dokonało się w waszym życiu dzięki sakramentowi Bierzmowania. Trzeba do tych momentów stale wracać. Trzeba na nowo sięgać po ich owoce, aby podjąć i wypełnić zapowiedź Chrystusa: gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami (Dz 1,8).

Gdy w czerwcu ubiegłego roku przechodziliście przez bramę trzeciego tysiąclecia, mówiłem do was: „Nie lękajcie się iść w przyszłość przez Bramę, którą jest Chrystus! Wierzcie Jego słowom!” Dziś pragnę uzupełnić to wezwanie zapewnieniem: na drodze, którą jest Chrystus, nie jesteście nigdy sami. Jest z wami Duch Święty Pocieszyciel. Nie lękajcie się wyzwań jakie stawia przed wami świat. Przyjmijcie Ducha Świętego. On was wszystkiego nauczy (J 14,26). Tylko w mocy Ducha możecie być autentycznymi świadkami zbawienia — solą dla ziemi i światłem dla świata.

Na trud i radość niesienia świadectwa o Chrystusie w nowe tysiąclecie z serca wam błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Watykan, 30 maja 1998
Jan Paweł II: