O świętach i kolorach

     W ciągu całego roku obchodzimy trzy największe święta: Bożego Narodzenia, Wielkanocne i Zielone Świątki.
     Święta Bożego Narodzenia można nazwać Białymi Świętami. Białe Świątki. Pada biały śnieg, lepi się z niego białego bałwana. Święty Mikołaj ma białą brodę, bo brody bieleją na starość jak zające na zimę. Na białym talerzyku leży biały opłatek. Biały jest list, w którym pisze się zimą gorące słowa. Ksiądz na Pasterkę, ubiera się na biało jak anioł.
     Święta Wielkanocne są świętami wielokolorowymi. Ksiądz zakłada fioletową stułę na białą komżę. Baranek wielkanocny w dwóch kolorach: biały z czerwoną chorągiewką, tak jak polska biało-czerwona flaga. Mamy rozmaite malowane jajka: żółtozielone, pomarańczowe, niebieskie, fioletowe, pstre – pisanki, kraszanki, nalepianki. Kolorowe święta.
     Święto Zesłania Ducha Świętego jest zielone i wesołe. Za oknami zielone drzewa, zielone trawy. Wszystko albo już zielone, albo jeszcze zielone, jak na przykład pomidory. W ten dzień trzeba sobie życzyć wszystkiego wesołego zielonego!
     Pan Bóg stworzył świat w tylu kolorach, innych ma Boże Narodzenie, innych na Wielkanoc, innych na Zesłanie Ducha Świętego.
     Nie widać Świętego Ducha ani z lewej, ani z prawej strony, lecz czci Go świat cały, biały, pstry i zielony!
Rozważania i opowiadania: