Uśmiechać się do Jezusa

Niejednokrotnie zdarza się, że w czasie Mszy św. myślami jesteśmy daleko. Odniosłam wrażenie, że o tej słabości wiernych doskonale wie ks. Piotr Gąsior - autor „Mszy świętej z Joanną Berettą Mollą”. Książka wpisuje się w cykl: „Różaniec z Joanną...”, Droga Krzyżowa z Joanną...”, w których kapłan proponuje wzrastanie w wierze poprzez poznanie życia Świętej.

Ks. P. Gąsior, przybliżający Polakom historię Joanny: żony, matki i lekarki, tym razem kieruje uwagę na relacje z Chrystusem podczas Mszy św. Już umieszczone na wstępie motto św. Joanny: „Uśmiechnij się do Jezusa, zbliż się do Niego poprzez Mszę Świętą, Komunię i adorację” zachęca do lektury. Zarówno poprzez wstęp ukazujący, jak wielki wpływ na życie Joanny miało uczestniczenie we Mszy św. oraz poprzez omówienie kolejnych etapów Liturgii, autor przekonuje, że w życiu chrześcijanina ważne jest świadome przeżywanie Eucharystii.

Omówienia mogą pomóc czytelnikowi pragnącemu wzorem Świętej zbliżać się do Jezusa. Mają krótką, ale jakże inspirującą do przemyśleń, treść. Każdy kolejny rozdział zawiera myśli Joanny oraz refleksje kapłana dotyczące omawianej części Mszy św. Autor zastosował osobisty charakter rozważań, co sprawia, że czytając je, często się z nimi utożsamiamy oraz zastanawiamy, jak to jest z naszym przeżywaniem Mszy św.

Przykład włoskiej Świętej zachęca, by próbować „uśmiechać się do Jezusa”. Zaś uważna lektura „Mszy Świętej z Joanną Berettą Mollą” na pewno wesprze czytelnika w tych staraniach.

Maria Fortuna-Sudor
pedagog, dziennikarka Tygodnika Niedziela

Gloria24

Czytelnia: