Zrozumieć wiarę

Dlaczego tak wielu Polaków podchodzi do katolicyzmu jak do ludowych obyczajów? Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, na czym polegają zasady wiary katolickiej.
     Polski Kościół od lat prowadzi statystyki w zakresie odsetka katolików uczęszczających na niedzielną Eucharystię (dominicantes) oraz tych przyjmujących podczas niej Komunię Świętą (communicantes). W 1980 r. pierwszy z nich wynosił 51%, a drugi 7,8%, a w 2019 r. odpowiednio 36,9% i 16,7%. Wygląda więc na to, że mamy w Polsce konsekwentny spadek liczby osób, które odczuwają potrzebę systematycznego udziału w niedzielnej Eucharystii. Rodzi to pytanie o powody takiego stanu rzeczy.

Wiara czy obyczaj?
     Na ten problem wskazywał ks. bp Adrian Galbas podczas jednego z Apeli jasnogórskich: „My najedzeni, napojeni, wyspani i bogaci chrześcijanie z Polski, my nietorturowani, my, którzy mamy otwarte kościoły i którzy bez problemu możemy wyznawać i praktykować swoją wiarę, jeśli tego nie robimy, to nie dlatego, że nam zabraniają, ale dlatego, że nie chcemy, dlatego że nasza wiara stała się blada jak późnolistopadowe słońce”.
     Słowa księdza biskupa to poważny wyrzut sumienia dla katolików w Polsce. Nieustannie ze świata dochodzą do nas informacje o prześladowaniach chrześcijan. Niejednokrotnie mają oni co najmniej poważnie ograniczony dostęp do Eucharystii albo nawet są tego dostępu pozbawieni. Dla nas w Polsce taka możliwość wydaje się stała i łatwa. Kościoły w naszym kraju są dostępne na każdym kroku. Wszyscy, którzy chcą uczestniczyć w Mszy Świętej i nie są zbyt schorowani, mogą to uczynić. Wydaje się jednak, że zbyt wielu Polaków traktuje wiarę w Boga jak ludową tradycję, zbiór zwyczajów rodzinnych.

Pytania i odpowiedzi
     W świetle tych informacji bardzo ważne jest, aby zrozumieć, na czym polegają zasady wiary katolickiej, no i traktować je poważnie. W tym kontekście warto docenić pracę podejmowaną przez ojców franciszkanów w ramach emitowanego na antenie TV Trwam programu „Ma się Rozumieć”. Jest on prowadzony przez o. Leonarda Bieleckiego OFM i o. Franciszka Chodkowskiego OFM. W każdym odcinku odpowiadają oni na inne pytanie związane z wiarą i moralnością.
     Dlaczego to takie ważne? Jeżeli ktoś poważnie traktuje dane zagadnienie, to zadaje pytania i oczekuje odpowiedzi, próbując określony temat należycie zrozumieć. W programie „Ma się Rozumieć”, emitowanym od poniedziałku do piątku o godz. 15.50, poruszono już m.in. takie zagadnienia jak tajemnica Trójcy Świętej, celebracja chrztu świętego, kontemplacja, spowiedź, konsekwencje wiary w Boga, sposoby na poznanie woli Bożej, pochodzenie Adwentu.

Paweł Kubala