Festiwal kolęd 2013

     Jak co roku listopad to miesiąc zapisów na największy w Polsce kolędowy przegląd – XX Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. "Liczymy, że jubileuszowa edycja zainteresuje jeszcze więcej ludzi, chcących wyśpiewać swą radość z Bożego Narodzenia" – mówią organizatorzy. Zgłoszenia przyjmowane są do 26 listopada.
     Festiwal kolęd 2013Eliminacje do będzińskiego festiwalu odbędą się od 8 do 20 grudnia w 38 ośrodkach eliminacyjnych zlokalizowanych na terenie całej Polski (Będzin, Bielsko-Biała, Cieszków, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dębno, Dobrodzień, Gniezno, Goleniów, Jarosław, Jaworzno, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Kraków, Krasnobród, Legnica, Lipsko, Lublin, Łambinowice, Łódź, Olkusz, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Racibórz, Radom, Rybnik, Sanok, Starachowice, Ślemień, Tarnowskie Góry, Tuchów, Wadowice, Zielona Góra), a także w trzech na Ukrainie (Lwów, Równe, Żytomierz) i jednym na Białorusi (Baranowicze). W ubiegłym roku zgromadziły blisko 20 tys. uczestników.
     W Festiwalu mogą brać udział amatorzy (w tym uczniowie i absolwenci szkół muzycznych I stopnia) – soliści i duety, a także chóry, schole parafialne, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne oraz grupy ludowe w różnych kategoriach wiekowych.
     "Nasz Festiwal to wielka promocja dla młodych talentów oraz szansa na popularyzowanie regionalnych tradycji – w zakresie śpiewów, strojów i obrzędowości. Obecność zespołów ze wschodu to także wspaniała okazja do przypominania o polskich korzeniach mieszkańców byłych republik radzieckich. Formuła Festiwalu jest otwarta – do eliminacji zaproszeni są wszyscy, którzy ukończyli 6 lat. Można śpiewać solo i w zespołach, z instrumentami lub podkładem z płyty. Jesteśmy otwarci na szkoły, w tym specjalne i integracyjne, uniwersytety, parafie czy domy kultury" – wylicza Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy imprezy.
     Zwycięzcy z poszczególnych ośrodków eliminacyjnych (ok. 150 wykonawców) zostaną zaproszeni w dniach 16 do 18 stycznia 2014 r. na przesłuchania finałowe do Będzina, nazywanego Stolicą Polskiej Kolędy. Tu mają okazję sprawdzić swoje umiejętności przed jury, w którym corocznie zasiadają najlepsi eksperci branży muzycznej. W XX edycji przewodniczyć będzie mu dr Michał Sławecki (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie) wspierany przez prof. Martę Kierską-Witczak (Akademia Muzyczna we Wrocławiu) oraz ks. dr Pawła Sobierajskiego (Akademia Muzyczna w Katowicach).
     Zwieńczeniem festiwalu będzie Koncert Galowy połączony z ogłoszeniem listy laureatów, który odbędzie się 19 stycznia. Jubileusz zobowiązuje do podsumowań, więc tegoroczny koncert stanowić będzie… podróż w czasie. Niezapomniane wykonania i wspaniała oprawa artystyczna od lat wyróżniają ten wieczór, stanowiący perłę w festiwalowej koronie.
     Ze względu na jubileusz formuła festiwalu została dodatkowo wzbogacona o naukowe sympozjum udowadniające to, o czym z festiwalowej praktyki wiadomo od dawna – jak ważne dla polskiej tożsamości, kultury i religijności są kolędy i pastorałki. Na odbywające się w dniach 13-14 stycznia pod hasłem "Kolędy i pastorałki w kulturze polskiej" sympozjum, organizowane wspólnie z Akademią Muzyczną w Katowicach zaproszeni są wszyscy chętni, szczególnie zaś nauczyciele akademiccy uczelni muzycznych oraz dyrygenci i instruktorzy zespołów z całej Polski. Organizatorzy liczą także, iż stanie się ono platformą wymiany doświadczeń z innymi festiwalami.
     "Przez lata nasz festiwal wypracował mocną pozycję na kulturalnej mapie nie tylko Śląska, ale i całej Polski. Z niewielkiej, lokalnej imprezy urósł do rozmiarów, które corocznie miło zaskakują samych organizatorów pokazując, że niezbędne jest przedsięwzięcie pozwalające przedłużyć radość najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych świąt – Bożego Narodzenia" – mówi dyrektor Festiwalu, ks. Piotr Pilśniak.
     Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Szczegóły i możliwość rejestracji na stronie festiwalu - www.mfkip.pl.
Festiwal kolęd 2013
Czytelnia: