Jak pomóc Haitańczykom?

W styczniowym trzęsieniu ziemi na Haiti zginęło 217 tys. osób. Z każdym dniem rośnie zagrożenie związane z epidemią duru brzusznego, salmonelli i biegunki. Nadchodzi pora deszczowa, która może w znaczny sposób utrudnić pomoc poszkodowanym. Ponad 500 tys. osób żyje w bardzo trudnych warunkach sanitarnych, koczując w miasteczkach namiotowych. Z tego względu, konieczne było zainstalowanie stacji do uzdatniania wody, 400 przenośnych latryn i miejsc do codziennej higieny. Mieszkańcy między innymi Port-au-Prince, Jacmel et Leogane czekają na pomoc.

Przedstawiciele Caritas obecni na miejscu od początku tragedii, rozprowadzili już ponad kilka tysięcy namiotów i innych form prowizorycznego schronienia. Caritas Polska od samego początku zaangażowała się w udzielenie pomocy poszkodowanym Haitańczykom.

Od pierwszych godzin po trzęsieniu ziemi na konta Caritas Polska zaczęły wpływać pieniądze dla Haiti. Dzięki wspólnej inicjatywie Caritas Polska, Fundacji Polska-Haiti i TVP 1 ogłoszony został 24 stycznia Dniem Solidarności z Haiti. Dzięki zaangażowaniu TVP z akcji SMS-owej i wpłat na konta, zebrano 4 mln zł. W ciągu trwania całej akcji (od 13 stycznia do 16 lutego dzięki Państwa hojności zebraliśmy 8 mln 700 tys. zł, które zostaną przeznaczone na długofalową pomoc ofiarom kataklizmu na Haiti.

W pierwszych dniach po tragedii przekazano na konto Caritas Internationalis 130 tys. Euro, przeznaczone na zaspokojenie najbardziej pilnych potrzeb Haitańczyków. We współpracy z kancelarią Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przekazano transport pomocy humanitarnej, w którym znalazły się leki i inne środki medyczne o wartości 40 tys. zł.

W okresie od marca do maja 2010 Caritas Polska wraz z Caritas Szwajcaria podejmie działania pomocowe, szczególnie na rzecz najmłodszych mieszkańców Haiti. Do Morne Chandelle i Petite Ti-Boucan trafi 25 dużych namiotów, w których od 1 marca rozpoczną się zajęcia szkolne.

Wśród mieszkańców zniszczonych miejscowości zostanie rozprowadzonych kilka tysięcy namiotów oraz zestawów gospodarstwa domowego. Ułatwi to funkcjonowanie co najmniej 6 tys. rodzin i pozwoli im na samodzielne przygotowywanie pełnowartościowych posiłków.

Caritas Polska wraz z innymi organizacjami charytatywnymi przygotowuje plan długofalowej pomocy dla mieszkańców zniszczonych rejonów Haiti. Jednym z zadań Caritas Polska będzie budowa sierocińca dla dzieci z miejscowości Jacmel, zniszczonej w 90% oraz objęcie tamtejszych dzieci programem „Adopcja na odległość”.

Czytelnia: