Najpiękniejsze kolędy w Będzinie po raz XVIII

     Przez cały grudzień w 32 miastach Polski oraz na Białorusi i Ukrainie trwały przesłuchania eliminacyjne do XVIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek – największego tego typu przeglądu muzycznego w Polsce. Spośród ponad 1500 zgłoszonych wykonawców komisje wybrały 127, które w stycznia zaprezentują się na będzińskich finałach.
     Zmagania wykonawców będzie można oglądać od 5 do 7 stycznia od godz. 9.00 do 21.00 w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina przy ul. Sportowej (wstęp na przesłuchania jest wolny. Szczegółowy harmonogram przesłuchań można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu). Ich rywalizację o zaszczytne miejsca i cenne nagrody zakończy koncert galowy, który odbędzie się niedzielę 8 stycznia o godz. 16.00 w kościele na będzińskim osiedlu Syberka. Laureatów XVIII edycji wybierze jury, któremu w tym roku przewodniczy prof. Anna Domańska z Akademii Muzycznej w Łodzi wspierana przez prof. Marcina Tomczaka (Akademia Muzyczna w Gdańsku) oraz ks. dr. Zenona Kołodziejczaka (UKSW w Warszawie).
     Istniejący od 1994 Festiwal to jeden z największych w kraju amatorskich przeglądów muzycznych. Mimo religijnego charakteru wykonywanych utworów Festiwal ma charakter znacznie szerszy – wszak kolędy są utworami stanowiącymi ważny element polskiej kultury, a w okresie Świąt Bożego Narodzenia chętnie śpiewają je nie tylko osoby wierzące – podkreśla dyrektor Festiwalu ks. Piotr Pilśniak.
     Na swoją pełnoletniość Festiwal przygotował też szczególną niespodziankę – płytę podsumowującą dotychczasowe XVII edycji, którą będzie można nabyć podczas trwania Festiwalu oraz na stronie internetowej imprezy. Ciekawe aranżacje i znakomite, bardzo zróżnicowane wykonania to coś, co wyróżnia nie tylko wydany krążek, ale i od lat charakteryzuje cały Festiwal – wskazuje rzecznik imprezy Jarosław Ciszek podkreślając, że podczas będzińskich przesłuchań coś dla siebie znajdą zarówno fani tradycji jak i zwolennicy oryginalnych, współczesnych czy ludowych aranżacji najpiękniejszych polskich i zagranicznych kolęd i pastorałek.
     Zachęcamy do odwiedzenia strony Festiwalu (www.ofkip.pl) oraz jego facebookowego profilu: www.facebook.com/OFKiP
Czytelnia: