"Różaniec" - marzec 2015

Temat numeru: POKUTA – Z SERCA DO CZYNÓW
     Miesięcznik „Różaniec”, wydawany przez siostry loretanki, to katolickie czasopismo formacyjne. Celem naszego miesięcznika jest wskazywanie drogi, by każdy mógł przylgnąć całym sercem i duszą do Maryi i Jej Syna. Miesięcznik przybliża nauczanie papieskie, porusza tematykę małżeńską i rodzinną, wyjaśnia prawdy wiary, komentuje ważne wydarzenia z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Dużym zainteresowaniem cieszą się publikowane w piśmie świadectwa o mocy modlitwy różańcowej, nadsyłane do redakcji z całego świata, a także rozważania tajemnic różańcowych i komentarze do Ewangelii na każdy dzień.
     „Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia”. Tym upragnionym czasem jest Wielki Post, który jest darem dla nas, odpowiedzią Boga na nasze słabości. Bóg przez proroka Joela wzywa nas „Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem przez post, płacz i lament”. Prosi nas o to Bóg pełen dobroci i miłosierdzia, Ojciec wyczekujący naszego powrotu … zawsze gotowy nam wybaczyć.
     W tym czasie łaski, jakim jest Wielki Post, pragnąc odpowiedzieć na Boże wezwanie i przybliżyć się do Boga przez nawrócenie serca, na łamach marcowego „Różańca”, podjęliśmy temat pokuty. Próbujemy odpowiedzieć na pytanie czym jest pokuta? Jakie znaczenia ma w naszym życiu? Jak i kiedy pokutować?
Różaniec - marzec 2015     Pokuta ma początek w skruszonym sercu człowieka, który pragnie przytulić się do Serca Jezusa pełnego miłości i przebaczenia. To pragnienie prowadzi do podjęcia konkretnych czynów miłości. Jak napisał św. Jan Paweł II: „Pokuta jest (…) nawróceniem, które przechodzi z serca do czynów, a więc do całego życia chrześcijańskiego”.
     Może nam się czasem wydawać, że jeśli wykonujemy zewnętrzne znaki i rytuały, jak np. uczestnictwo w Drodze krzyżowej, czy Gorzkich żalach., to już dokonało się nasze nawrócenie. Nic bardziej złudnego. O tym, że pozory to za mało pisze Ks. Radosław Góralski.
     W marcowym numerze także ciekawa historia nawróconego Grzegorza, pielgrzyma Bożego miłosierdzia, który spędził 7 lat w więzieniu, a teraz głosi prymaty św. Jana Pawła II; każdego dnia stara się zachowywać czujność, gdyż – jak mówi – „diabeł nie leniuchuje i szuka sposobu, aby człowieka pociągnąć w dół”. O praktykach pokutnych wczoraj i dziś, czyli m.in. o tym, kim byli pokutnicy „płaczący”, „słuchający” i „klęczący”, można dowiedzieć się z artykułu Anny Mularskiej, natomiast o wspólnych i indywidualnych dniach pokuty pisze ks. Stanisław Szczepaniec i odpowiada na pytanie: „Kiedy pokutować?”.
     Jak co miesiąc opowiadanie z cyklu dekalog dla każdego, a także ciekawe świadectwa ludzi, którzy pokazują na przykładzie swojego życia co to znaczy zmienić kierunek.
     W dziale formacji różańcowej, jak w każdym numerze, rozmyślanie z Maryją na pierwsze soboty miesiąca oraz konferencja, która ukazuje niezwykłe spotkanie Pana Jezusa z Samarytanką. W cyklu – z życia zakonów opowieść o Świętym Wschodzie, historia św. Bazylego, kolejnego z ojców życia konsekrowanego. W marcu także relacja prosto z posługi misyjnej na Kubie, ziemi spragnionej Boga i modlitwy oraz poruszająca historia z okresu II wojny światowej – o tym, jak dwa różańce uratowały dwa ludzkie życia.
     Rozmawiamy także z aktorka Dominiką Figurską i dziennikarką Agatą Puścikowską, które na łamach Różańca dzielą się swoim doświadczeniem wiary.
     W elektronicznym wydaniu Różańca, siedem ciekawych artykułów, których nie znajdą państwo w wydaniu drukowanym, a w nich m.in.: artykuł o św. Teresie z Ávili - Kobiecie wielkiej reformy; św. Józef– mężczyzna o wielkim sercu; a także reportaż - dworcowa bezdomność.
     Do rąk Czytelników oddajemy już trzeci numer Przesłania do młodych, a w nim dodatkowo hymn Światowych Dni Młodzieży 2016 Przekażcie go młodym z waszego otoczenia, dzieciom, wnukom czy znajomym.
     Więcej informacji można znaleźć na strony internetowej www.rozaniec.eu oraz na naszym profilu na Facebooku.
Czytelnia: