Ojca Leona słów kilka... Post oczyszcza ciało i duszę

W najnowszym odcinku naszych spotkań z ojcem Leonem mamy okazję podjąć temat postu – praktyki szczególnie istotnej w aktualnym okresie liturgicznym. W kadrze widzimy ojca Knabita z książeczką w ręku – jest to dziełko Anselma Grüna, "Post modlitwą ciała i duszy" (http://goo.gl/G3twT0), o którym pisaliśmy w innym miejscu. Jak sam nasz benedyktyn przypomina, książka ta wróciła do oferty Wydawnictwa Benedyktynów TYNIEC, bo „wielu pomogła”. Jednak oprócz tej pozycji oraz serii artykułów na portalu PSPO przekazujemy naszym Czytelnikom również słowo ojca Knabita poświęcone postnej tematyce. Dlaczego?

Dlatego, że jest to temat niezwykle ważny! Na temat postu funkcjonuje nie tylko wiele mitów i szkodliwych stereotypów, ale nadto wielu wciąż postrzega go jako kolejne ze stosowanych przez Kościół narzędzi opresji. Czy słusznie? Do tych wątków odnosi się tyniecki benedyktyn w najnowszym klipie z serii „Słów kilku”, podkreślając, iż post jest DOBRY. Co więcej, nie brakuje ludzi, którzy odkrywają nie tylko duchową, lecz także zdrowotną wartość tej praktyki. Post – jak mówi ojciec Knabit – „likwiduje pewne szkodliwe substancje w organizmie, które go obciążają”, oraz służy jego regeneracji.

Czy to wszystko? Oczywiście nie – stąd główna refleksja ojca Leona krąży wokół tematów duchowych i sposobów realizowania postnych postanowień. Wszystkich zainteresowanych głębokim, wielowymiarowym przeżyciem dni Wielkiego Postu serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu.

Wideo religijne - filmy, piosenki i komentarze religijne, jak również porcja dobrej rozrywki: