Biblia Jasnogórska

Biblia zawiera 1456 stron,
z których 360 stanowią komentarze Jana Pawła II.
Całość uzupełniają 83 ryciny biblijne Gustave’a Doré
oraz średniowieczne, kolorowe mapy świata i Ziemi Świętej.
Patronat honorowy – Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.
Biblia Jasnogórska     Skąd tak niezwykłe określenie nowej edycji Biblii? Podpowiedź daje piękna, przyciągająca wzrok okładka - jej głównym motywem jest oczywiście wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej – Królowej Polski. W ornamentyce dominują lilie andegaweńskie, powszechnie uznawane w Kościele za symbol maryjny. Kolejnym elementem odpowiedzi jest wybór słów świętego Jana Pawła II, ukazujący znaczenie Jasnogórskiego Obrazu w historii i w obecnym życiu polskiego narodu. Wydanie Biblii Jasnogórskiej to odpowiedź na wezwanie Ojca Świętego, by najcenniejsze tradycje narodowe łączyć z mocą Słowa Bożego w wielkim dziele ewangelizacji. Od wieków Jasnogórski Klasztor jest jednym z najważniejszych miejsc krzewienia wiary i kultury. Dziś ta wielka, duchowa tradycja łączy się z wydaniem Pisma Świętego po to, aby misja ewangelizacyjna mogła być bardziej owocna i skuteczna.
     Z myślą o wszystkich, dla których bliska sercu jest Matka Boża Częstochowska – Królowa Polski, powstała Biblia Jasnogórska. Istotnym walorem tego wydania jest piękna szata graficzna z 83. wspaniałymi reprodukcjami autorstwa Gustawa Doré, dziewiętnastowiecznego grafika, zaliczanego do najlepszych na świecie ilustratorów Biblii. Prace te z pewnością pomogą wielu czytelnikom w przeniesieniu się wyobraźnią w czasy biblijne. Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej umieszczony w stylizowanym ryngrafie, na błękitnym, maryjnym tle przypomina czasy chwały oręża polskiego. Tak piękne wydanie może być ozdobą każdej biblioteczki, jak również wyszukanym prezentem na różne okazje. Istotne jest również to, że dochód ze sprzedaży tego unikatowego wydania będzie w dużej części przeznaczony na potrzeby jasnogórskiego sanktuarium.
     Pismo Święte w tłumaczeniu bp. Kazimierza Romaniuka, wzbogacono o komentarze św. Jana Pawła II. Mają one charakter duszpasterski, pomagają w lepszym zrozumieniu Słowa Bożego, zwłaszcza w kontekście życia codziennego i modlitwy. Biblia obok tekstu Starego i Nowego Testamentu oraz wspomnianych papieskich komentarzy, zawiera także dodatki, które podkreślają związek wspomnianej publikacji ze swoistym genius loci Jasnej Góry. Do najważniejszych z nich należy bogaty wybór wypowiedzi św. Jana Pawła II, który niemal za każdym razem, gdy pielgrzymował do Polski, odwiedzał jasnogórski klasztor.
     Przesłanie papieża-pielgrzyma Z wielkim wzruszeniem czyta się te zamieszczone w Biblii Jasnogórskiej przemówienia i homilie z czasów pierwszej, drugiej czy trzeciej papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny, jak również list Bogurodzica-Dziewica wystosowany na 600-lecie Jasnogórskiego Obrazu. W zebranych dokumentach papieskich widać, jak wielką wagę przywiązywał Papież do znaczenia tego miejsca. „Przyzwyczaili się Polacy – mówił Jan Paweł II w 1979 roku - wszystkie, niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne, jak wybór drogi życiowej czy powołania, jak narodziny dziecka, jak matura czyli egzamin dojrzałości, jak tyle innych... wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium...” Dalej papież dodawał: „Trzeba przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce narodu w Sercu Matki. Bije zaś ono, jak wiemy, wszystkimi tonami dziejów, wszystkimi odgłosami życia. Ileż razy biło jękiem polskich cierpień dziejowych! Ale również okrzykami radości i zwycięstwa! […] Jeśli […] chcemy dowiedzieć się, jak płyną te dzieje w sercach Polaków, trzeba przyjść tutaj. Trzeba przyłożyć ucho do tego miejsca. Trzeba usłyszeć echo życia całego narodu w Sercu jego Matki i Królowej! A jeśli bije ono tonem niepokoju, jeśli odzywa się w nim troska i wołanie o nawrócenie, o umocnienie sumień, o uporządkowanie życia rodzin, jednostek, środowisk, trzeba przyjąć to wołanie…”.
     Z tym apelem wiąże się również zachęta do pogłębionej lektury Pisma Świętego. Wydanie Biblii Jasnogórskiej łączy się zatem z wielkim pragnieniem Jana Pawła II, aby Biblia była obecna i czytana w każdym polskim domu. A pielgrzymi, tak licznie korzystający z posługi duchowej ojców paulinów, odtąd będą mogli przynieść do swoich domów również taką pamiątkę. Warto tu dodać, że Biblia zawiera specjalne błogosławieństwo dla rodzin, które wspólnie czytają Słowo Boże. Papież udzielił go 19 marca 2005 r., niedługo przed swoją śmiercią.
Czytelnia: