Jezus i łotr

     Pewnego razu Jezus wraz z apostołami zastukał do domu ubogich małżonków. Poprosił o coś do zjedzenia dla siebie i dla apostołów i wszyscy zasiedli za stołem. Kiedy zjedli wieczerzę, Jezus dobył sakiewkę pełną złotych monet, zapłacił za siebie i za swoich towarzyszy i wyszli. Jak tylko Jezus z apostołami opuścili dom, rzecze mąż do żony:
- Widziałaś sakiewkę ze złotem, jaką miał Ten, który za wszystkich płacił? Pobiegnę i obrabują Go. Wyszedł i ruszył biegiem, tak że żona nawet nie zdążyła go powstrzymać.
     Jezus szedł z apostołami powoli, a łotr biegł; ale jeszcze ich nie dogonił. Apostołowie ujrzeli, że goni ich okropnie zadyszany mężczyzna i powiedzieli Jezusowi:
- Mistrzu, człek, który ugościł nas w swoim domu, biegnie za nami. Poczekajmy, dowiemy się, czego chce. Ale Jezus, który wszystko wie i wszystko widzi, rzekł:
- Niechaj ten osioł wraca do swojego domu!
     Nie skończył jeszcze mówić, kiedy łotr z człowieka stał się osłem, brzydkim i wyliniałym. Zawrócił i podwinąwszy ogon ruszył w stronę swego domu. W tym czasie żona trapiła się, gdyż była coraz późniejsza noc, a mąż nie wracał. Czeka, czeka, aż w końcu słyszy stukanie do drzwi.
B     iegnie, otwiera i co widzi? Zamiast męża ma przed oczyma brzydkiego i wyliniałego osiołka, który siłą chce dostać się do domu. Niewiasta łapie za kij i zaczyna walić osła po grzbiecie. Ale cóż to, niegodziwe zwierzę nie chce odejść, a nawet kopie i gryzie, by utorować sobie drogę, a wreszcie wdziera się do środka i kobiecina ani rusz nie może go stamtąd wygonić. Biedaczce wydawało się, że ta noc trwa bez końca. Kiedy wstał świt, pobiegła do spowiednika i opowiada mu wszystko, niczego nie skrywając. Spowiednik pomyślał chwilę, a potem rzecze:
- Zatrzymaj osła, niechaj pracuje, a pieniądze, które zarobi, odkładaj; kiedy pojawi się właściciel, oddasz mu i osła, i pieniądze.
     Tak rzekł spowiednik i tak uczyniła kobiecina. Osioł nie miał odtąd chwili spoczynku. Raz prowadzą go, by nosił wodę, to znów kamienie, raz węgiel, to znów drewno; latem i zimą, deszcz czy śnieg, wiatr czy słońce.
     Pieniędzy trochę zarobił; ale kobiecina wszystko odłożyła, na wypadek, gdyby kiedyś zjawił się właściciel osła. Lecz nie przyszedł ani właściciel osła, ani mąż. A kobiecina czekała. Mijały dni, mijały miesiące, mijały lata i osioł trudził się od świtu do zmierzchu, zimą i latem, deszcz czy śnieg, wiatr czy słońce; a mieszek coraz bardziej pęczniał. Najpierw było dużo soi dów, potem dużo talarów, a wreszcie dużo złotych cekinów. Lecz kobiecina nie tykała ich, na wypadek, gdyby pojawił się właściciel osła. Nie pojawiał się jednak ani właściciel osła, ani mąż. A kobiecina czekała.
     Minęły dni, minęły miesiące, minęły lata i oto do tego domu przybywa Jezus z apostołami. Stukają do drzwi i proszą o coś do zjedzenia. Kobiecina wielce zadowolona zaprasza ich do środka, prosi, by usiedli i podaje wieczerzę.
Kiedy usługiwała, serce jej drżało. I mówiła sobie: "Może teraz dowiem się czegoś o moim mężu". I kiedy Jezus i apostołowie jedli, kobiecina wzdychała. Święty Piotr zapytał:
- Cóż leży ci na sercu, że tak wzdychasz?
     I kobiecina opowiedziała wszystko, niczego nie skrywając. Jak to osioł wszedł do jej domu i co powiedział jej spowiednik, i że kazała osłu pracować bez chwili spoczynku, zimą i latem, deszcz czy słońce, wiatr czy śnieg, i jak odłożyła pękaty mieszek złotych cekinów.
- Dobrze - rzecze Jezus - niech osioł stanie się na powrót człowiekiem i zatrzyma sobie złote cekiny, gdyż naprawdę je zarobił.
     Wielkie zdumienie apostołów i wielka radość kobieciny i męża, który stał się na powrót człowiekiem, a w dodatku prawie bogaczem. Padł na kolana przed Jezusem, ucałował Jego dłonie i skąpał się łzami, które lały mu się bez końca. A Jezus położył mu na głowie swoją świętą dłoń i rzecze:
- Pracuj nadal, mój synu, lecz zawsze pracuj uczciwie.
Leggende cristiane, Milano 1963, s. 345-347