Święty z Rostkowa

Obchodzimy w Kościele w Polsce Rok św. Stanisława Kostki. Postarajmy się sprawić, aby drogi naszych ziemskich wędrówek przecięły się z miejscami naznaczonymi obecnością tego świętego.
     Tej postaci w zasadzie nikomu nie trzeba bliżej przedstawiać. Któż z nas nie słyszał choć kilku zdań o życiu tego niezwykłego młodzieńca. Św. Stanisław żył w drugiej połowie XVI w. i wsławił się wzorowym życiem, niesamowitą pobożnością, wrażliwością i rozmodleniem. Wielu być może kojarzy postać obecnego patrona naszych dzieci i młodzieży z opuszczeniem rodzinnego domu i wędrówką do Rzymu, aby tam wstąpić do Towarzystwa Jezusowego. Jednak czy wiemy, jakie jest miejsce jego kultu w naszym kraju? Dokąd możemy się udać, aby modlić się przez jego wstawiennictwo? Szczególnie teraz, gdy przypada 450. rocznica śmierci św. Stanisława Kostki. „W 100. rocznicę odzyskania niepodległości nie zapominajmy również, że już w 1674 r., a więc jeszcze przed kanonizacją bł. Stanisława Kostki, papież Klemens X ogłosił go patronem Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego” – podkreślają pasterze Kościoła w naszym kraju.

Ślady w Rostkowie
     „Pielgrzymujcie do Rostkowa, miejsca jego narodzin, i do Przasnysza, miejsca jego chrztu” – usłyszeliśmy wezwanie, które skierowali do nas nasi biskupi.
     Rostkowo leży w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim. Znane jest z tego, że w 1550 r. urodził się tam św. Stanisław Kostka. Ochrzczony został w farze w Przasnyszu. Od 2000 r. kościół w Rostkowie funkcjonuje jako sanktuarium diecezjalne św. Stanisława Kostki, jednakże relikwie Orędownika pojawiły się w nim w 1926 r., w związku z dwóchsetleciem kanonizacji. Są one wystawione w ołtarzu głównym, gdzie przybywający pielgrzymi mogą oddać im cześć i prosić Boga za wstawiennictwem świętego młodzieńca.
     Z inicjatywy księży posługujących w pobliskim Przasnyszu w roku 1983 zorganizowana została pielgrzymka młodzieży z Przasnysza do Rostkowa. Od tego momentu możemy mówić o tradycji pielgrzymek młodego pokolenia. Jubileusz Roku 2000 przyniósł znaczne ożywienie duchowe i wzrost zainteresowania tym wydarzeniem. Na pielgrzymkę przybywają również młodzi pielgrzymi z sąsiednich diecezji.
     Z miejscem, w którym znajduje się kościół parafialny, i z jego patronem związane są różne legendy, m.in. o tym, że w stawie za kościołem nie widziano od niepamiętnych czasów ani jednej żaby. Legenda głosi, że kumkaniem przeszkadzały one modlącemu się nad stawem św. Stanisławowi. Tupnął więc nogą i kazał im zamilknąć. Od tego czasu w okolicy nie słychać rechotu żab. Na terenie parafii znajduje się też kamień z odciśniętą stopą św. Stanisława, którą według tradycji pozostawił on w Rostkowie.
     Na dzień 19 sierpnia br. w Rostkowie zaplanowano diecezjalne obchody 450. rocznicy narodzin patrona Polski dla nieba. Uroczystościom przewodniczyć będzie JE ks. kard. Stanisław Dziwisz. Warto, żeby i nasze stopy – nie tylko stopy, ale i kolana – odcisnęły się w tym miejscu.

Wołanie z Przasnysza
     Będąc w okolicy, warto również odwiedzić Przasnysz. Święty z Rostkowa ochrzczony został w miejscowym kościele św. Wojciecha. Dziś w kaplicy Kostków spoczywają jego rodzice: Jan, kasztelan zakroczymski, i pochodząca z Drobina Małgorzata z Kryskich oraz ich synowie Wojciech i Paweł. Pobernardyński klasztor, będący dziś siedzibą ojców Pasjonistów, pozostaje trwałą pamiątką po rodzinie Kostków. Miejscowa świątynia ufundowana została przez Pawła Kostkę. Przasnyszanie wnoszą swój wkład w podtrzymywanie i rozwijanie kultu św. Stanisława Kostki na Mazowszu. Przasnyskie Muzeum Historyczne gromadzi i prezentuje na wystawach czasowych zbiory poświęcone świętemu.
     Św. Stanisław Kostka od 18 września 2014 r. jest oficjalnym patronem miasta. Jego pomnik ustawiony w parku miejskim, nieopodal kościoła farnego, jest materialnym śladem i pamiątką, że miastem opiekuje się święty z Rostkowa. Na pomniku został on ukazany jako młodzieniec, który z różańcem w ręku i podróżną sakwą wyrusza w drogę.

Ciągle aktualny przykład
     Zwołany na październik synod biskupów w Rzymie ma być poświęcony młodzieży i rozeznawaniu powołania. Dobre przygotowanie do tego synodu to ważne zadanie dla duszpasterzy, rodziców i wychowawców, a także młodzieży, dla której wzorem i patronem jest św. Stanisław Kostka.
     „Św. Stanisław Kostka odkrył głębię, wiedział, po co żyje. (…) Uwierzył w miłość Boga do niego i całym sobą Bogu odpowiedział” – mówił abp Stanisław Gądecki w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w Rostkowie, inaugurującej obchody 450. rocznicy śmierci tego świętego. Dziś młodzieniec z Rostkowa jest ciągle symbolem świętości, którą może osiągnąć każdy, nawet najmłodszy. I o którą winniśmy zabiegać od najmłodszych lat. Św. Stanisław Kostka jest uosobieniem szlachetnej wierności Chrystusowi i wartościom chrześcijańskim w czasach szalonego ataku przeciw tym wartościom.

Ks. Marek Weresa