Łowcy wolności

     Kontynuacja bestsellerowej pozycji Zmanipuluję cię, kochanie. Autor pogłębia tematy związane z duchowymi zagrożeniami współczesnego człowieka (magia, cudowne uzdrawianie, wróżby, kontrola umysłu, feng shui) i zachęca do krytycznego spojrzenia na "przejawy nowoczesności".
     Autor przytacza historie ludzi stykających się z różnymi formami niechrześcijańskich duchowości. Jak przekonuje, efekty tych spotkań są zwykle bardzo podobne i narażają na liczne duchowe niebezpieczeństwa.
     Nasza cywilizacja znajduje się w punkcie zwrotnym. Jak potoczą się jej dalsze losy – to sprawa otwarta. Trwa walka o serca i umysły. By zobaczyć istotny sens tego starcia, trzeba spojrzeć na jego historię z pewnego dystansu. O nasze umysły walczą dziś trzy uniwersalne sposoby myślenia o człowieku, świecie i Bogu, systemy myślenia, które się wykluczają.

Robert Tekieli dziennikarz, publicysta, animator kultury niezależnej, poeta lingwistyczny, felietonista. Współzałożyciel i redaktor naczelny pisma literacko-kulturalnego „Brulion”. W latach 1998-2005 członek Rady Programowej TVP i członek Rady Programowej Radia Józef. Od 2005 r. zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Ozon”. Felietonista „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”. Od 2007 r. w TVP prowadził program „Jarmark cudów”. Redaguje stronę newage.info.pl. Początkowo zafascynowany ruchem New Age, w latach 90. nawrócił się na katolicyzm. W swojej działalności zajmuje się duchowymi zagrożeniami, które niesie ze sobą okultyzm i New Age. Autor bestsellerowej książki Zmanipuluję cię, kochanie, wydanej nakładem Wydawnictwa M, za którą w 2013 roku otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS.

Łowcy wolności
Fragment książki
     Zielony stolik, paprotki, zapach perfum i tleniony blond kok pani z kuratorium. Za stolikiem siedzi również cała reszta wysokiej komisji, a przed nimi pani Zofia ze Starachowic, broniąca pracy licencjackiej zatytułowanej Wróżenie z fusów sposobem komunikacji z archetypem Wielkiej Matki. Niemożliwe?
     Mamy dziś w kraju przynajmniej cztery uwiarygodniane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoły magii: Collegium Psychotroniczne, Akademię Psychologii Alternatywnej, Studium im. Juliana Ochorowicza, zwane Szkołą Magii Eksperymentalnej i Praktycznej, oraz Studium Psychologii Psychotronicznej. Wśród przedmiotów wykładanych w tych szkołach można znaleźć m.in. jasnowidzenie, uzdrawianie dotykiem, podróże astralne…
     Inny obraz: jedna z dziesiątków przychodni w centrum Warszawy, standardowe badania: tomografia komputerowa, analizy krwi, rentgen, ale jest też nowość: biorezonans. Kompleksowe badanie organizmu za 360 złotych. Wykrywa choroby istniejące i te, które dopiero ujawnią się za jakiś czas. Cierpiąca na kilka schorzeń pacjentka decyduje się skorzystać z tak ciekawej oferty. Wyniki są imponujące, kolorowe komputerowe wydruki obrazujące stan wszystkich organów… Problem polega na tym, iż obok wątroby, śledziony i serca, opisana jest również lewa nerka, usunięta operacyjnie 6 miesięcy wcześniej…
     Wśród 1707 zawodów i specjalności zawartych w oficjalnej, aktualnie obowiązującej w Polsce klasyfikacji zawodów i specjalności, która została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2002 roku, polskie państwo zatwierdziło pod numerami od 514901 do 514903 takie zawody jak: astrolog, radiesteta i wróżbita. Mieszczą się one w grupie „pracownicy usług osobistych gdzie indziej nie sklasyfikowani”…
     W XXI wieku, w środku Europy, można być wróżbitą na podstawie Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej nr 256 z 16 grudnia 2004 roku! W egzaminie z wróżenia z fusów uczestniczy urzędnik państwowy, a w legalnej przychodni medycznej można uzyskać diagnozę nieistniejącej nerki…
     Nasza cywilizacja znajduje się w punkcie zwrotnym. Jak potoczą się jej dalsze losy – to sprawa otwarta. Trwa walka o serca i umysły. By zobaczyć istotny sens tego starcia, trzeba spojrzeć na jego historię z pewnego dystansu. O nasze umysły walczą dziś trzy uniwersalne sposoby myślenia o człowieku, świecie i Bogu, systemy myślenia, które się wykluczają.
     Pierwsza połowa ubiegłego wieku była areną finału wiekowych zmagań dwóch światopoglądów. Pragmatycznego, materialistycznego, który uznaje za rzeczywiste tylko to, czego da się doświadczyć zmysłami i co można zbadać narzędziami nauki. Światopoglądu, dla którego religia jest rodzajem pielęgnowanej ułudy, w najlepszym wypadku rodzajem poezji niezbędnej dla utrzymywania spoistości społeczeństwa. Lata pięćdziesiąte XX wieku to czas, gdy wydawało się, że ten materialistyczny pragmatyzm jest skazany na zwycięstwo. Konkurencyjny nurt – nazwijmy go chrześcijańskim humanizmem – sposób myślenia, w którym dostrzega się, iż nauka nie ma kompetencji, by wypowiadać się o duchowości, był wyraźnie w odwrocie. Dziś sytuacja się zmieniła. Bycie człowiekiem wierzącym to już nie obciach dla osoby wykształconej, a większość ludzi zauważa, iż nauka nie ma narzędzi do badania rzeczywistości Boga. Coraz częstsza jest wiedza, że wiara nie musi być sprzeczna z rozumem.
     Jednak od kilkudziesięciu lat o umysł i serce człowieka Zachodu walczą już nie tylko dwa wymienione wyżej światopoglądy. W latach sześćdziesiątych w Kalifornii rozpowszechnił się nowy sposób przeżywania świata – New Age. Dziś jest obecny w całej kulturze. Skrajnie różni się od wspominanych wcześniej dwóch potężnych nurtów umysłowych, humanizmu materialistycznego i humanizmu chrześcijańskiego, które współtworzyły nowożytną cywilizację zachodnią – cywilizację naukowo-chrześcijańską. Światopogląd New Age jest powrotem do pogaństwa, wbrew zapewnieniom o swej nowości. Jest zaprzeczeniem rozumu, odnowieniem przesądów, powrotem do zabobonów. Magia i jasnowidzenie w szkołach, cudowne metody diagnozowania i uzdrawiania w przychodniach, astrolog i wróżbita jako doradcy życiowi. Cudowne metody kontroli umysłu, polepszania pamięci, fotograficznego czytania oraz synchronizacji półkul mózgu. Masaż lomi lomi i bioenergoterapia, feng shui i rebirthing, kinezjologia edukacyjna i metoda Hellingera… Dziesiątki, setki, tysiące guru, nauczycieli, trenerów, powtarzających monotonnie: otwórz swój umysł, myśl pozytywnie, znajdź swego duchowego przewodnika…
     Odkrywaniem prawdziwego oblicza tych właśnie fenomenów współczesności będę się zajmował w niniejszej książce. Postaram się pokazać, w jaki sposób New Age próbuje skruszyć fundamenty naszej cywilizacji. Może się też zdarzyć, że niektórym czytelnikom lektura moich rozważań pozwoli uniknąć najzwyczajniejszego nabicia w butelkę. Zmagania gigantów trwają. A stawka w tym starciu jest duża. Sposób myślenia, który zwycięży w obrębie naszej cywilizacji, będzie globalnym zwycięzcą. Za 200 lat tak będzie myślał cały świat.
Czytelnia: