Różaniec - styczeń 2011

Temat numeru: Słowo – buduje czy rujnuje?
     W styczniowym numerze miesięcznika „Różaniec” zastanawiamy się nad znaczeniem słowa w naszym życiu. Dziś, w dobie zalewającego nas potoku informacji, musimy umieć odróżniać słowa wartościowe od tych, które są zwykłą, ludzką gadaniną. Jak to zrobić? Gdzie szukać słów, mających moc budowania cywilizacji miłości? Czym się karmić, by nie zatracić wrażliwości na ludzkie i Boże słowa? Na te i inne pytania próbujemy opowiedzieć w najnowszym numerze pisma.
– „Słowo może podtrzymać na duchu, ale może też zranić, może wywołać uśmiech na twarzy lub wycisnąć z oczu łzy, wprowadzić pokój lub zaognić spory. Słowo to potężna broń” – pisze ks. Wojciech Przybylski, autor artykułu „Jakie serce, takie słowa”.
– „Wśród dziesięciu przykazań nie ma takiego, które by brzmiało: «nie przeklinaj», a wśród siedmiu grzechów głównych nie znajdziemy «nieumiarkowania w mówieniu»”. Czy zatem przeklinanie jest grzechem? Odpowiedzi szuka ks. Przemysław Śliwiński, autor tekstu „Moja mowa świadczy o mnie”.
     Rodzina jest pierwszym i najważniejszym miejscem kształtowania postaw człowieka, dlatego tak ważne jest, by była środowiskiem, które uczy szacunku i uwrażliwia na znaczenie każdego wypowiadanego słowa. O tym, jak dziś może być silna słowem i co to tak naprawdę znaczy, opowiada rodzina Kordyaszów, z którą rozmawiała Dorota Krawczyk.
     Historia dyplomaty, którego życie zmieniło się, gdy trafił do spowiedzi do... Jana Pawła II. Ambasador, co nigdy nie kłamie jest bohaterem artykułu ks. Tomasza Bielińskiego „Słowo, które zmieniło dyplomatę”.
     W odpowiedzi na apel Episkopatu Polski o realizację programu duszpasterskiego: Kościół domem i szkołą komunii rozpoczynamy na łamach „Różańca” cykl o sakramentach świętych, widzialnych znakach niewidzialnej łaski. W najnowszym „Różańcu” artykuł ks. Mariusza Pohla „Siedem znaków komunii z Bogiem”.
     W styczniowym numerze również rozważania różańcowe, komentarze do Słowa Bożego na każdy dzień miesiąca, konspekt spotkania kółka różańcowego i konferencja formacyjna ks. Jacka Kucharskiego o jednej z biblijnych przypowieści.

     Zapraszamy do lektury pisma, a także do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.rozaniec.eu. Miesięcznik można nabyć w sklepach sieci EMPiK i księgarniach katolickich lub zaprenumerować w Wydawnictwie Sióstr Loretanek: Warszawa, ul. Żeligowskiego 16/20; tel. (22) 673 58 39; e-mail: prenumerata@loretanki.pl; www.loretanki.pl.

Czytelnia: