Różaniec - wrzesień 2011 - Godność pracy człowieka

     Z wrześniowym numerem „Różańca” idziemy do pracy. Każdy z nas zajmuje się jakąś pracą, ale już motywacje do jej wykonywania mamy różne. Co powinno decydować o tym, że wybieramy takie a nie inne zajęcie? Na czym właściwie polega godność pracy? Czy jej pełni trzeba szukać za granicą? Jak sprawić, żeby zawód nie sprawiał zawodu?
     W najnowszym numerze m.in.: Ks. Wojciech Przybylski zastanawia się, czy praca jest naszym obowiązkiem, przymusem, a może przywilejem. Próbuje również znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób pogodzić rzeczywistość z duchowym wymiarem pracy. A wskazówki, w jaki sposób codzienność zamienić w świętość, na przykładzie sylwetki bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, podaje Magdalena Pobikrowska.
     Czy można dziś prowadzić taki styl życia jak Jezus w Nazarecie? Okazuje się, że tak i że nie potrzeba do tego nadzwyczajnych predyspozycji czy odosobnienia w klasztorze. O tym, kim są Mali Bracia Jezusa i jakie jest ich podejście do życia i pracy, pisze br. Andrzej Kazimierski MBJ.
      „Kto nie chce pracować, niech też nie je!”. Zdanie jak najbardziej aktualne na nasze czasy, ale co zrobić w odwrotnej sytuacji, gdy chęci do pracy jest całkiem sporo, a miejsc zatrudnienia brakuje? W numerze poruszamy problem emigracji zarobkowej. Różne jej aspekty przedstawia ks. Krzysztof Garwoliński. Natomiast u ks. prof. Pawła Bortkiewicza TChr czytamy, iż nie ważne jest miejsce pracy, ważne, aby we właściwy sposób pojmować ją samą. „Powołanie umieszcza pracę człowieka w relacji jego dialogu z Bogiem Stwórcą” – pisze i wyjaśnia, w jaki sposób zmienić „źródło kasy” na realizację swego powołania.
     W numerze także rozważania różańcowe, komentarze do Słowa Bożego na wrzesień, konspekt spotkania kółka różańcowego poszerzony o komentarze ks. Bogdana Michalskiego do Papieskich Intencji Apostolstwa Modlitwy, a także konferencja formacyjna ks. Jacka Kucharskiego.
     Dodatkowo mamy prezenty dla Czytelników w postaci dwóch obrazków: z litanią do bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego i modlitwą za jego wstawiennictwem oraz z modlitwami za Ojczyznę.

     Zapraszamy do lektury pisma, a także do odwiedzania naszej strony internetowej: www.rozaniec.eu. Miesięcznik można nabyć w sklepach sieci EMPiK i księgarniach katolickich lub zaprenumerować w Wydawnictwie Sióstr Loretanek: Warszawa, ul. Żeligowskiego 16/20; tel. (22) 673 58 39; e-mail: prenumerata@loretanki.pl; www.loretanki.pl.

Czytelnia: