Postaraj się zrozumieć

...ku mądrości nachylisz swe ucho, ku roztropności nakłonisz swe serce. (Prz 2, 2)
     Czasami może się zdawać, że nasze życie płynie w odwrotnym kierunku. Gdy jesteśmy młodzi i mamy niewielkie doświadczenie życiowe, musimy podejmować poważne decyzje, które wpłyną na całą naszą przyszłość.
Lecz możemy przecież - jak wiemy - nauczyć się czegoś od tych, którzy poprzez doświadczenia życiowe osiągnęli mądrość.
      W pewnej ankiecie socjologicznej pięćdziesięciu osobom w wieku powyżej 95 roku życia lat zadano następujące pytanie: "Gdybyś mógł przeżyć swe życie raz jeszcze, co byś w nim zmienił?" Kwestionariusz wyłonił trzy grupy odpowiedzi.

Gdybym mógł żyć raz jeszcze, to:
- więcej czasu poświęciłbym na refleksję
- częściej podejmowałbym ryzyko
- robiłbym więcej rzeczy, które pozostałyby po mnie, gdy umrę.

     Pewna staruszka napisała, jak chciałaby postępować, gdyby mogła żyć jeszcze raz: "Następnym razem popełniłabym więcej pomyłek; odprężyłabym się; przeciągnęłabym się; byłabym głupsza, niż byłam w tej podróży; mniej spraw brałabym na poważnie; ryzykowałabym więcej; wspięłabym się na więcej gór i przepłynęłabym więcej rzek; jadłabym więcej lodów, a mniej fasoli; miałabym więcej rzeczywistych, a mniej wymyślonych problemów. Bo widzisz, byłam jedną z tych osób, co to żyją rozważnie i rozsądnie z godziny na godzinę, z dnia na dzień. O, i ja miałam swoje wzloty, i gdybym miała przeżyć życie jeszcze raz, miałabym ich znacznie więcej. Właściwie nie starałabym się o nic więcej, jak tylko o te wzloty, jeden za drugim, zamiast żyć tak wiele lat bez odrywania się od ziemi."
     Posłuchaj i postaraj się zrozumieć! Życie nie może być samym tylko obowiązkiem, bez odrobiny radości. Przecież pragniesz, by Twe życie miało sens dla Boga, dla Twoich bliskich, którzy idą z Tobą, i dla Ciebie samego.
     Dziś wieczór pomyśl o swym życiu. Poproś Pana Boga, by pokazał Ci, jaki jest prawdziwy sens Twego istnienia, do czego Cię przeznaczył - i w jaki sposób przejść przez życie radośnie!

Rozważania i opowiadania: