Jak się modlić według św. Jana Kasjana - odcinek 1

"Aby jednak modlić się z należytą gorliwością i czystością, należy stanowczo przestrzegać następujących wskazówek: po pierwsze, musimy całkowicie pozbyć się trosk związanych z naszym ciałem. Nie po-winniśmy też kłopotać się żadnymi sprawami czy interesami, co więcej, nawet myśli o nich nie powinniśmy dopuszczać do naszego serca. Poza tym, musimy zaniechać obmawiania, czczej gadaniny, wielomówności i głupich żartów, a przede wszystkim, całkowicie wykorzenić zamęt powodowany gniewem i smutkiem, oraz doszczętnie usunąć szkodliwe zarzewie pożądliwości cielesnej i chciwości" (z rozmowy IX z abba Izaakiem)

Nasza nowa seria klipów, w których ojciec Szymon Hiżycki komentuje naukę św. Jana Kasjana, rozpoczyna się od rozważań nad fragmentem Rozmowy IX. Jak przyznaje ojciec opat, nauka świętego mnicha może wydawać się na pierwszy rzut oka szorstka, trudna do przyjęcia. W trzecim paragrafie dziewiątej Rozmowy jej autor (czy w pewnym sensie współautor) mówi o potrzebie uwolnienia się od trosk jako o warunku koniecznym do życia modlitwy.

Celem naszych refleksji jest znalezienie drogi do praktycznego zastosowania wskazań Jana Kasjana w codziennym życiu. Pragniemy przezwyciężyć dystans, którego wiele osób instynktownie się dopatruje w relacji do tego autora; nie trzeba żyć na pustyni, by z lektury jego pism odnieść pożytek.

W dzisiejszym odcinku ojciec Szymon wyjaśnia, czym są „troski”, o których pisze Kasjan, umieszczając przesłanie tego mnicha w kontekście naszej rzeczywistości. To jednak nie wszystko, o czym – mamy nadzieję – przekonacie się sami. Zapraszamy do oglądania – i do czytania dzieł Jana Kasjana.

Wideo religijne - filmy, piosenki i komentarze religijne, jak również porcja dobrej rozrywki: