Ojciec Leon naucza o rodzinie

We współczesnym świecie coraz częściej mówi się o kryzysie małżeństwa i rodziny. Pojęcie małżeństwa zastępuje się tzw. partnerstwem, środowiska homoseksualne i feministyczne propagują wolne związki, źle pojmowaną tolerancję i popularne „róbta, co chceta”. Jednak nie można zapominać, że istnieje wiele zdrowych, pięknych rodzin, które funkcjonują dobrze i bez rozgłosu wypełniają swoje powołanie.

O tym, co dobre, acz niemedialne mówił, podczas rekolekcji dla rodzin słynny benedyktyn tyniecki, o. Leon Knabit. Rekolekcje te odbywały się w 2007 r. w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie. Ich zapis możemy znaleźć w książeczce pt.: „Ojciec Leon naucza o rodzinie”, która została wydana w 2008 r. przez Wydawnictwo Benedyktynów.

Ta niewielka publikacja podzielona jest na według trzech tematów – cnót teologalnych, które stanowią zrąb życia chrześcijańskiego, czyli wiarę, nadzieję i miłość. O. Leon porusza te problemy w odniesieniu do powołania małżeńskiego i rodzinnego. Ukazuje jak duże znaczenie ma poważne traktowanie sakramentów świętych, począwszy od chrztu św. Kiedy chrześcijanin zawierza swoje życie Panu Bogu, zaprasza Pana Jezusa na nowo obraną drogę życia (jak to jest w przypadku małżeństw sakramentalnych), może mieć pewność, że łaska Boża towarzyszyć mu będzie zawsze, nawet w momentach kryzysowych. To właśnie na wierze w Boga i zaufaniu do Niego każdy człowiek ma szansę zbudować prawdziwy dom na skale, którego nie zburzą wichury, czyhające na ścieżkach życia.

O. Leon w prostych słowach naucza o rzeczach wielkich. Dzięki „stylowi kaznodziejskiemu” tego chyba najbardziej znanego w Polsce benedyktyna, książkę czyta się jednym tchem. Publikacja może stanowić wspaniały prezent dla małżeństw, osób, które rozeznają swoje powołanie, dla osób, które nie mogą poradzić sobie z kryzysami w ich małżeństwach i rodzinach. Może być natchnieniem do pracy nad rozwojem związku, nieraz nad próbą jego odbudowy, a nade wszystko do zwrócenia się na nowo ku Panu Bogu – dawcy pięknych powołań.

Książka „Ojciec Leon naucza o rodzinie” to także wspaniała propozycja dla osób, które, ze względów rodzinnych, np. wychowujący małe dzieci, nie są w stanie wybrać się na rekolekcje dla małżeństw. Nawet pomiędzy przewijaniem a karmieniem znajdą z pewnością czas na chwilę lektury, którą będą mogli rozważyć w ciągu kolejnych dni. Piszę o tym, bo sprawdziłam to na własnej skórze.

Agnieszka Konik-Korn
dziennikarka Tygodnika Niedziela

Gloria24

Czytelnia: