Wigilijna lista życzeń w 116 111

     „… i jeszcze proszę pani, żeby tata wrócił z Anglii” – kończy listę świątecznych życzeń 8-letni Kuba. Takie rozmowy to grudniowa codzienność w prowadzonym przez Fundację Dzieci Niczyje Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. W Wigilię, jak co roku, od godziny 12.00 do 20.00 konsultanci będą czekać na telefony od dzieci, które również w tym dniu potrzebują anonimowej rozmowy i wsparcia.
     Lista świątecznych życzeń jest bardzo długa. Nam, dorosłym, czasem wydaje się, że prezent, który kupiliśmy, wystarczy. Tymczasem dzieci proszą nie tylko o zabawki i gadżety, ale też o poczucie bezpieczeństwa czy bycie kochanym. Wigilia to szczególny dzień – wszystkie życzenia powinny zostać wysłuchane.
     - Wiemy, że Święta mogą być dla młodych ludzi trudne z wielu powodów. Kłopoty rodzinne, doświadczanie przemocy rówieśniczej, samotność czy brak poczucia sensu życia – to tylko nieliczne tematy rozmów z wigilijnych dyżurów Telefonu 116 111 w poprzednich latach. Po raz piąty będziemy w Wigilię z młodymi osobami, które w tym dniu będą chciały porozmawiać o czymś ważnym, podzielić się swoimi troskami, czy po prostu przez chwilę z kimś pobyć – mówi Lucyna Kicińska, koordynator Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111.
     Większości z nas Święta kojarzą się z ciepłem, bliskością, serdecznością. To okres, w którym zapominamy o urazach, obiecujemy sobie, że będziemy lepsi i wrażliwsi. Jednak niektórych młodych ludzi Boże Narodzenie nie uwalnia od codziennych problemów. Wstydzą się lub boją odrzucenia, skrzętnie ukrywają więc przed otoczeniem swoje kłopoty i trudności. Zmagają się z lękami, poczuciem niezrozumienia i bezradnością. Trudno jest im wczuć się w radosny nastrój Świąt.
     - Pomocna może okazać się rozmowa - mówi konsultantka Telefonu 116 111. – Dzieci i młodzież nie tylko w święta potrzebują kontaktu z życzliwym dorosłym, który uważnie wysłucha, wesprze i pomoże poradzić sobie z problemami. Młode osoby wybierają numer 116 111, ponieważ chcą się poczuć ważne, chcą, żeby ktoś ich wysłuchał, nie oceniał, uszanował ich potrzeby. Chcą poczuć, że ktoś przy nich jest. Dlaczego dzwonią do nas? Bo nie dostają tego w swoim otoczeniu – dodaje.
     Od ponad 4 lat dzieci i młodzież mogą uzyskać anonimową pomoc i wsparcie w prowadzonym przez FDN Telefonie Zaufania 116 111. Od chwili uruchomienia Telefonu 116 111 w listopadzie 2008 roku, konsultanci odebrali ponad pół miliona połączeń i odpowiedzieli na ponad 13 tysięcy wiadomości przez stronę. Każdego dnia od 12.00 do 20.00, pod numerem 116 111, wsparcie otrzymuje kilkaset dzieci. Wigilia nie będzie wyjątkiem.
Czytelnia: