Różaniec - wrzesień 2015

Temat numeru: BYĆ CZŁOWIEKIEM SUMIENIA
Różaniec - wrzesień 2015     Przed dwudziestu laty papież Jan Paweł II wołał o ludzi sumienia. Przypominał, że „sumienie jest dla każdego człowieka sprawą o zasadniczym znaczeniu. Jest ono naszym wewnętrznym przewodnikiem i jest także sędzią naszych czynów” (Skoczów, 22 V 1995 r.).
     Jak być człowiekiem sumienia? – odpowiedzi na to pytanie udziela Piotr Kordyasz, mąż i ojciec, autor Lolka – opowiadań o dzieciństwie Korola Wojtyły. Ks. Zbigniew Sobolewski definiuje różne rodzaje sumienia, wskazuje także rachunek sumienia i spowiedź jako nieocenioną pomoc w kształtowaniu sumienia, które jest moralnym kompasem. Małgorzata Więczkowska przestrzega, że coraz częściej w ofercie medialnej dla dzieci pojawia się magia i okultyzm. Pedagog podkreśla, że aby mądrze wychowywać, szczególnie ważne są rozmowy z dziećmi i zainteresowanie się tym, co czytają i oglądają oraz jakie gry komputerowe chętnie wybierają. Bohater w szeregach Hitlera – to niezwykła historia Ottona Schimka, który wolał umrzeć, niż strzelać do ludności cywilnej. We wrześniowym numerze także świadectwo absolwenta salezjańskiej szkoły, który podzielił się, dlaczego warto wybrać system edukacji św. Jana Bosko – formację opartą na religii, rozumie i miłości.
     W dziale „Formacja różańcowa” rozmyślanie na pierwszą sobotę o. Stanisława Przepierskiego OP, konferencja ks. Feliksa Folejewskiego SAC i propozycje zadań. Ponadto relacja z IV Krajowego Kongresu Misyjnego i wspomnienie Ewy Hanter, autorki m.in. Zwycięstw różańcowych, o śp. Anatolu Kaszczuku w dziesiątą rocznicę jego odejścia do Pana.
     W dziale „Wiara i życie” poruszamy m.in. niezwykle trudne zagadnienie, jakim jest polska emerytura, która niestety rozczarowuje. „Seniorzy wskazują na konieczność reorganizacji służby zdrowia, żeby starsza osoba nie musiała zjawiać się w przychodni o piątej rano po numerek do lekarza” – napisała Małgorzata Frydrych. Co zrobić, aby uniknąć rozczarowań? Polecamy lekturze artykuł, w którym można znaleźć cenne wskazówki.
     W e-wydaniu „Różańca” pięć artykułów niedostępnych w wersji drukowanej, m.in. Czy modlitwa to strata czasu? – ks. Wojciecha Przybylskiego oraz Kierownictwo duchowe czy psychoterapia? – Anny Mularskiej. Przypominamy także o możliwości nabycia kolejnego numeru Przesłania do młodych na Światowe Dni Młodzieży (0,05 zł za 1 egz.) i zachęcamy do regularnego odwiedzania naszego profilu na Facebooku. Można tam znaleźć m.in. Słowo Boże na niedzielę. Polecamy także Różańcowy rachunek sumienia, przygotowany przez naszego autora ks. Łukasza Wiśniewskiego MIC (2 zł za 1 egz.).
Czytelnia: